Przewodnik po Łazienkach Królewskich
Park Łazienki Królewskie
Park Łazienki Królewskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie. Pięknie prezentuje się o każdej porze roku, a także jest jednym z ulubionych miejsc warszawiaków na spacery. To tutaj młode pary najczęściej przychodzą na zdjęciowe sesje ślubne. Park Łazienki Królewskie mimo zniszczeń wojennych, prezentuje się dziś bardzo uroczo. Przetrwał wojnę, dlatego też można się w nim poczuć jak w XVIII wieku, kiedy to mieszkał tutaj Król Stanisław August.
Łazienki Królewskie słyną zarówno z Pałacu na Wyspie, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również z wiewiórek i pawi. Gdyby Państwo wybierali się do Łazienek na spacer warto zaopatrzyć się w orzechy.
Łazienki Królewskie
Zwiedzanie z przewodnikiem umożliwi Państwu poznanie historii parku, którego nazwa nawiązuje do Pawilonu Łazienkowego. Niestety już tego budynku nie odnajdziemy. Pawilon Hippokrene, wybudowano u podnóża skarpy wiślanej, w XVII wieku, z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. To właśnie ten budynek wybrał sobie ok. 100 lat później król Stanisław August Poniatowski, aby go przebudować na swoją letnią posiadłość – tak powstał Pałac na Wyspie. Także nazwa parku wiąże się tylko z historią miejsca, a jedyne łazienki, które można znaleźć to te dla turystów 🙂
Obiekty w Łazienkach Królewskich
Przewodnik po Łazienkach Królewskich umożliwia poznanie historii poszczególnych budynków mieszczących się na terenie parku, a także kryjących się w nich tajemnic:
- Stara Pomarańczarnia, w której król nakazał wybudować teatr zwany Teatrem Stanisławowskim. Budynek szczęśliwie przetrwał do naszych czasów, dlatego też możemy podziwiać tam jeden z nielicznych teatrów tego typu w Europie.
- Biały Domek – budynek, który został zaprojektowany tak, aby tylko osoby wtajemniczone wiedział które okno to drzwi i prowadzi do środka, dodatkowo sypialnia została wymalowana w rajskie ptaki i broń myśliwską, tak aby osoba przebywająca tam, miała potrzebę przebywania z kimś 🙂
- Pałac Myślewicki – w którym mieszkał m.in. ks. Józef Poniatowski
- Teatr na Wyspie – z widownią przeznaczoną aż na 1000 osób i z lożą królewską, teatr jest wykorzystywany również i obecnie
- Pomnik Fryderyka Chopina – gdzie w sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki chopinowskiej
- i wiele innych.
Nieopodal Pałacu na Wyspie, na skraju parku znajduje się Belweder – obecna siedziba Prezydenta, pałac w którym mieszkał dawniej m.in. Marszałek Józef Piłsudski. Dziś upamiętnia to przede wszystkim izba pamięci Marszałka w przyziemiu pałacu oraz pomnik stojący przed pałacem przy Alejach Ujazdowskich.
Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem poświęconym symbolice pawi:
Pawie w Łazienkach
Koszty:
Łazienki Królewskie – zwiedzanie parku z przewodnikiem zajmuje ok. 1,5 godziny
Przewodnik po Łazienkach Królewskich kosztuje – 380 zł za grupę do 50. osób + 15 zł – za każdą kolejną osobę.
Uwzględniając zwiedzanie obiektów, zarówno czas jak i cena usługi przewodnickiej wzrośnie.
Zwiedzanie parku wraz z wnętrzami m.in. Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii – 450 zł
Drugi przewodnik po Pałacu na Wyspie – 250 zł
Ceny biletów i godziny otwarci – Łazienki Królewskie
ZOBACZ RÓWNIEŻ: