Łazienki Królewskie
– zwiedzanie z przewodnikiem
Park Łazienki Królewskie
Park Łazienki Królewskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie. Pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Park jest jednym z ulubionych miejsc warszawiaków na spacery, a młodych par na sesje ślubne. Przewodnik po Warszawie pokarze Park Łazienki Królewskie, który mimo zniszczeń wojennych, prezentuje się dziś bardzo uroczo. Spacerując można się w nim poczuć jak w XVIII wieku, kiedy to mieszkał tutaj król Stanisław August.
Łazienki Królewskie słyną zarówno z Pałacu na Wyspie, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również z wiewiórek i pawi. Gdyby Państwo wybierali się do Łazienek na spacer warto zaopatrzyć się w orzechy. Wiewióreczki są na tyle odważne i oswojone, że jedzą z ręki 🙂
Zwiedzanie Łazienek Królewskich z przewodnikiem umożliwi Państwu poznanie przede wszystkim historii parku i ciekawostek z życia dworu. Odpowiemy na pytanie skąd wzięła się nazwa parku. Czemu służył Pawilon Łazienkowy, który został wybudowany u podnóża skarpy wiślanej, w XVII wieku, przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, natomiast ok. 100 lat później król Stanisław August Poniatowski postanowił budynek przebudować na swoją letnią posiadłość – tak powstał Pałac na Wyspie.
Możemy zobaczyć:
- Stara Pomarańczarnia, w której król nakazał wybudować teatr zwany Teatrem Stanisławowskim. Budynek szczęśliwie przetrwał do naszych czasów i ponadto jest jednym z nielicznych obiektów tego typu w Europie.
- Biały Domek – budynek, który został zaprojektowany tak, aby tylko osoby wtajemniczone wiedział które okno to drzwi i prowadzi do środka, dodatkowo sypialnia została wymalowana w rajskie ptaki i broń myśliwską, tak aby osoba przebywająca tam, miała potrzebę przebywania z kimś 🙂
- Pałac Myślewicki – w którym mieszkał m.in. ks. Józef Poniatowski,
- Teatr na Wyspie – z widownią przeznaczoną aż na 1000 osób i z lożą królewską, teatr jest wykorzystywany również i obecnie.
- Pomnik Fryderyka Chopina – gdzie w sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki chopinowskiej,
i wiele innych.
Obok Pałacu na Wyspie na skraju parku znajduje się Belweder – obecna siedziba Prezydenta. Pałac, w którym mieszkał dawniej m.in. Marszałek Józef Piłsudski. Dziś upamiętnia to izba pamięci Marszałka w przyziemiu pałacu oraz pomnik stojący przed pałacem w Alejach Ujazdowskich. W historii Polski gmach zapisał się przede wszystkim jaki rezydencja Wielkiego Księcia Konstantego, na życie którego powstańcy listopadowi chcieli przeprowadzić zamach. To tutaj rozegrały się pierwsze wydarzenia Nocy Listopadowej.
Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem poświęconym symbolice pawi: