Krakowskie Przedmieście


Krakowskie Przedmieście
– zwiedzanie z przewodnikiemZapraszamy na spacer z przewodnikiem po Krakowskim Przedmieściu – z pewnością najpiękniejszej części Traktu Królewskiego.

Rekomendowane jest zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia razem ze Starym Miastem, a łączny czas zwiedzania to ok. 3 godziny.

Poznajmy wspólnie najpiękniejsze zabytki Warszawy.


Krakowskie Przedmieście
Krakowskie PrzedmieścieKrakowskie Przedmieście w Warszawie znajduje się na początku tak zwanego, Traktu KrólewskiegoDrogi Królewskiejjest to nazwa drogi, wzdłuż której poszczególni królowie Polscy budowali sobie letnie rezydencji, jak również ważne magnackie rodziny swoje warszawskie pałace. Trakt Królewski łączy Zamek Królewski z najdalej wysuniętym na południe pałacem króla Jana III Sobieskiego, czyli Wilanowem.


Krakowskie Przedmieście w Warszawie to pierwsza część Traktu Królewskiego. Ulica ta w dawnej Warszawie, przez Bramę Krakowską prowadziła od Zamku Królewskiego w kierunku południowym – Krakowa. Dziś po bramie prawie nie ma śladu, upamiętnia ją tylko niewielki murowany mostek. Nikt w dawnych czasach nie miał wątpliwości w którą stronę trzeba ruszyć, żeby do wcześniejszej stolicy dotrzeć.


Nazwa ulicy pochodzi od jej dawnego przeznaczenia, a w zasadzie kierunku, czyli to przez Bramę Krakowską, Krakowskie Przedmieście, dalej przez Czersk i Radom prowadziła główna trasa z Warszawy do Krakowa.


Główną ozdobą, a zarazem symbolem Warszawy i Krakowskiego Przedmieścia jest przede wszystkim wysoka na 22 metry Kolumna Króla Zygmunta III Wazy. To temu królowi zawdzięczamy przeniesienie stolicy z Krakowa, to on jako pierwszy władca zamieszkał na stałe ze swoim dworem w Warszawie.


Swoją drogą, jest to najstarszy pomnik świecki w Polsce.Do najważniejszych obiektów znajdujących się przy tej ulicy Krakowskie Przedmieście należą z pewnością:

Krakowskie Przedmieście
  • Uniwersytet Warszawski, z Pałacem Kazimierzowskim (dawną letnią rezydencją króla Władysława IV i Jana Kazimierza), budynkami poszczególnych wydziałów i pomnikiem Wiecznego Studenta
  • Pałac Staszica – pałac Polskiej Akademii Nauk i pomnik Mikołaja Kopernika,Koszty:

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa – ok. 2 godziny

– zwiedzając również grupa powędruje na Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Plac Teatralny;

Cena usługi przewodnickiej – 350 zł – przy grupie powyżej 50 osób +15 zł za każdą kolejną osobę.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide