Krakowskie Przedmieście
– zwiedzanie z przewodnikiem
Zapraszamy na spacer z przewodnikiem po Krakowskim Przedmieściu – z pewnością najpiękniejszej części Traktu Królewskiego.
Rekomendowane jest zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia razem ze Starym Miastem, a łączny czas zwiedzania to ok. 3 godziny.
Poznajmy wspólnie najpiękniejsze zabytki Warszawy.
Krakowskie Przedmieście w Warszawie znajduje się na początku tak zwanego, Traktu Królewskiego – Drogi Królewskiej – jest to nazwa drogi, wzdłuż której poszczególni królowie Polscy budowali sobie letnie rezydencji, jak również ważne magnackie rodziny swoje warszawskie pałace. Trakt Królewski łączy Zamek Królewski z najdalej wysuniętym na południe pałacem króla Jana III Sobieskiego, czyli Wilanowem.
Krakowskie Przedmieście w Warszawie to pierwsza część Traktu Królewskiego. Ulica ta w dawnej Warszawie, przez Bramę Krakowską prowadziła od Zamku Królewskiego w kierunku południowym – Krakowa. Dziś po bramie prawie nie ma śladu, upamiętnia ją tylko niewielki murowany mostek. Nikt w dawnych czasach nie miał wątpliwości w którą stronę trzeba ruszyć, żeby do wcześniejszej stolicy dotrzeć.
Nazwa ulicy pochodzi od jej dawnego przeznaczenia, a w zasadzie kierunku, czyli to przez Bramę Krakowską, Krakowskie Przedmieście, dalej przez Czersk i Radom prowadziła główna trasa z Warszawy do Krakowa.
Główną ozdobą, a zarazem symbolem Warszawy i Krakowskiego Przedmieścia jest przede wszystkim wysoka na 22 metry Kolumna Króla Zygmunta III Wazy. To temu królowi zawdzięczamy przeniesienie stolicy z Krakowa, to on jako pierwszy władca zamieszkał na stałe ze swoim dworem w Warszawie.
Swoją drogą, jest to najstarszy pomnik świecki w Polsce.
Do najważniejszych obiektów znajdujących się przy tej ulicy Krakowskie Przedmieście należą z pewnością:
- Kościół sióstr Wizytek, gdzie przez lata rektorem był ks. Jan Twardowski, a organistą Fryderyk Chopin
- Uniwersytet Warszawski, z Pałacem Kazimierzowskim (dawną letnią rezydencją króla Władysława IV i Jana Kazimierza), budynkami poszczególnych wydziałów i pomnikiem Wiecznego Studenta
- Kościół św. Krzyża, w którym zostało złożone serce Fryderyka Chopin i Władysława Reymonta,
- Pałac Staszica – pałac Polskiej Akademii Nauk i pomnik Mikołaja Kopernika,
Koszty:
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa – ok. 2 godziny
– zwiedzając również grupa powędruje na Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Plac Teatralny;
Cena usługi przewodnickiej – 380 zł – przy grupie powyżej 50 osób +15 zł za każdą kolejną osobę.