Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie


Przewodnik po Zamku Królewskim w WarszawieZamek Królewski w Warszawie był kiedyś siedzibą królów i polskiego parlamentu. Podczas II Wojny Światowej całkowicie zniszczony i wysadzony w powietrze, dziś ponownie zachwyca swoimi wnętrzami. Przewodnik po Zamku Królewskim w Warszawie przybliży Państwu historię tego miejsca, oraz jego mieszkańców.

Przewodnik po Zamku Królewskim
przewodnik po Zamku Królewskim


Jako pierwszy wprowadził się tutaj ze swoim dworem król Zygmunt III Waza, na początku XVII wieku. To on nakazał rozbudowę, a także ubogacił tą rezydencję. Od tego czasu Zamek Królewski w Warszawie został stałą siedzibą królów Polski, choć nie każdy król chciał w nim zamieszkać. Niestety, dalsze koleje losu – m.in. późniejszy Potop szwedzki przyczynił się do upadku, grabieży i zniszczenia wnętrz Zamku. Budynek długo nie mógł powrócić do czasów dawnej świetności. Królowie Sascy August II i August III urządzili sobie w pobliżu własną rezydencję – Pałac Saski, a Zamek popadł i ich niełaskę. W rezultacie dopiero w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Zamku powrócił Król SAP, a z nim powróciła sztuka i kultura. Zamek Królewski w Warszawie odzyskał swoją dawną chwałę i świetność, choć w duchu Oświecenia = zmiany, zmiany, zmiany.


Dlaczego warto odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie?


Zamek Królewski w Warszawie w swej długiej historii był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, tutaj mieszkali nie tylko królowie, ale również obradował Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dlatego zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Królewskiego w Warszawie umożliwi poznanie wszystkich sekretów obiektu. Podczas obrad Sejmu Wielkiego – 4-letniego, na Zamku została podpisana Konstytucja 3 maja 1791 roku. Z pewnością było to najważniejsze wydarzenie XVIII wieku na Zamku. To tutaj odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, a marzeniem Króla Stanisława Augusta było założenie Akademii Sztuk Pięknych. Marzenie za życia Króla nie zrealizowane, ale do niego dążył. Dzięki Królowi Poniatowskiemu na Zamku zgromadzono różne dzieła sztuki najlepszych, ówczesnych twórców.


Podczas II Wojny Światowej Zamek Królewski w Warszawie został wysadzony w powietrze. Praktycznie nic się nie zachowało, tylko kawałek muru z oknem mieszkania Żeromskiego. Przetrwało również to, co udało się pracownikom Zamku wynieść i zabezpieczyć przed całkowitym zniszczeniem. Po latach starań od lat 70. XX wieku trwała odbudowa i udało się siedzibę królów odtworzyć, w rezultacie dziś można zwiedzać wnętrza przypominające te, w których żył Stanisław August Poniatowski. Wnętrza Polskiego Parlamentu, gdzie podejmowane były najważniejsze decyzje dotyczące kraju, a także podziwiać liczne dzieła sztuki m.in. Bernarda Bellotta zwanego Canalettem, czy Jana Matejki.


Zachęcamy, aby przy okazji odwiedzić Pałac pod Blachą, w którym mieszkał Książę Józef Poniatowski.Koszty:

Przewodnik po Zamku Królewskim w Warszawie oprowadza grupę w przeciągu  – ok. 1,5 godziny.

Koszt usługi przewodnickiej po Zamku Królewskim – 280 zł / grupa (max. 30 osób)

Jeśli grupa liczy powyżej 30 osób to zapewniamy drugiego przewodnicka, dla drugiej grupy.

Grupy zorganizowane w Zamku poza biletami wstępu są zobowiązane posiadać również zestawy słuchawkowe – można mieć swoje, albo można zakupić w Zamku razem z biletami.

Ceny biletów i godziny otwarcia – Zamek Królewski


Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym twórczości Bernarda Bellotta zwanego Canalettem.


Zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Królewskiego w Warszawie


Zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Królewskiego w Warszawie, Przewodnik po warszawie, wycieczki po warszawie, spacery po warszawie, wycieczki szkolne warszawa, przewodnicy,
Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

Pamiętaj, że o 11.15 grany jest hejnał z wieży zegarowej – warto posłuchać!!!


Zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Królewskiego w Warszawie to przede wszystkim podziwianie pięknych wnętrz królewskich. Apartament Królewski czy Apartament Wielki zachwyca swoją okazałością. Z naszymi przewodnikami dowiedzą się Państwo jakie sekrety kryją w sobie poszczególne sale Zamkowe. Pokój Marmurowy, Sala Rycerska czy Tronowa, kryją w sobie niezmierzone tajemnice.ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide

Zapisz

Zapisz