Odbudowa Zamku – skarbonka


Odbudowa Zamku – skarbonka


W roku 2021 przypadała 50. rocznica rozpoczęcia dobudowy Zamku Królewskiego, w związku z czym na dziedzińcu Zamku pojawiła się charakterystyczna Skarbonka. Na szczycie przyozdobiona herbem Warszawy – syrenką, a na 4 ścianach tarczą zegarową, która wskazuje godzinę 11.15.

Jeśli będziecie wybierać się na Zamek, zwróćcie uwagę na wieżę zegarową, tarcze na skarbonce odpowiadają tym na wieży. Przypadek? – oczywiście, że nie. Godzina 11.15 jest godziną symboliczną dla Zamku i upamiętnia zniszczenie Zamku 17.09.1939 roku. To właśnie o tej godzinie zatrzymał się zegar na wieży podczas pamiętnego pożaru. Co ważne, również o tej godzinie, codziennie możemy usłyszeć hejnał z wieży zegarowej.


Odbudowa Zamku – skarbonka jest oryginalna, jednak poddana gruntownej renowacji, dzięki czemu prezentuje się bardzo ładnie. Nadmienię, że renowacji dokonała ta sama firma, która 50 lat wcześniej ją stworzyła – SMS Sp. z.o.o.

Takich skarbonek było wiele, ale cel był jeden – zbiórka pieniędzy na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Od 1971 roku zaczęły się pojawiać w Warszawie, a później w różnych miastach w Polsce, a jedna z nich nawet pływała na statku Batory, który kursował do USA.

Dzięki zebranym funduszom udało się Zamek odbudować, odtworzyć wnętrza, a sama skarbonka stała się symbolem niezwykłej ofiarności Polaków, a także wielkiego patriotyzmu. Chyba nikt nie mógłby sobie wyobrazić Warszawy bez Zamku.

Warto wspomnieć, że odbudowę Zamku, jaki i Starego Miasta uhonorowano wpisem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do skarbonek trafiały nie tylko monety, czy banknoty, ale również drobne precjoza, które również miały na celu wzbogacić fundusz odbudowy.


Źródło: Kanał YouTube Zamku Królewskiego w Warszawie

Pieniądze ze zbiórki


Pieniądze na fundusz odbudowy zbierano w latach 1971-1984, kiedy to Zamek został oficjalnie otwarty.

Skarbona, która powróciła na dziedziniec w 2021 służyła zbiórce pieniędzy, przeznaczonych na dokończenie dekoracji hafciarskich Sali Tronowej Zamku Królewskiego.

Obecnie, po renowacji w 2023, gdy po niedługiej przerwie skarbonka wróciła na dziedziniec, szczeliny do wrzucania pieniędzy są przysłonięte, tak aby już nie pełniła swej funkcji, a jedynie symbolizowała historię odbudowy. Jednak wprawne oko wypatrzy zarówno monety jak i papierowe pieniądze w różnych walutach świata. Z opowieści turystów wiem, że chcą wrzucić pieniążek, żeby symbolicznie dołożyć również swoją cegiełkę, tak z sentymentu.

Źródło: strona Zamku Królewskiego w Warszawie


ZOBACZ RÓWNIEŻ: