Muzeum Narodowe

 


Muzeum Narodowe
– zwiedzanie z przewodnikiemZapraszamy na wspólne zwiedzanie Muzeum Narodowego. Dlaczego warto?

 • Po pierwsze tylko tam można zobaczyć najokazalszy zbiór szeroko pojętej sztuki.
 • Po drugie, dzięki sztuce łatwiej nam zrozumieć historię, możemy przenieść się w czasie uwiecznionym na dawnych obrazach.
 • Dodatkowo – to właśnie sztuka jest dorobkiem, który nam pozostał po dawnych minionych czasach, dlatego warto choć raz zobaczyć tą niezwykłą kolekcję.

strona muzeum: MNW.art.plZwiedzając Muzeum Narodowe możemy zobaczyć przede wszystkim przepiękne eksponaty, które są wystawione na wystawie stałej. Jest ona podzielona na kilka galerii tematycznych:

 • Galeria Faras

  – gdzie zwiedzający mają niespotykaną okazję przenieść się do historycznego wnętrza faraskiej świątyni – Katedry biskupów Faras. Przede wszystkim, dzięki ogromnej pracy polskich archeologów udało się odkryć nubijski kościół, oraz zabezpieczyć malowidła ścienne. Powstały one w okresie średniowiecza VIII-XIV wieku. Na wystawie można podziwiać również inne zabytki kultury i sztuki nubijskiej.

 • Galeria Sztuki Średniowiecznej

  – każdy z nas zna Ołtarz Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie, ale przecież takich przepięknych ołtarzy powstało w Polsce wiele. Najbogatszą kolekcją zarówno ołtarzy jak i dzieł sztuki wykonanych w średniowieczu zobaczymy właśnie w Muzeum Narodowe.

 • Galeria Sztuki Dawnej

  – ta galeria prezentuje nam szeroko pojętą sztukę powstałą w okresie XV-XVIII wieku. Zwiedzając wnętrza różnych pałaców podziwiamy meble, malowidła, rzeźby, porcelanę oraz różne przedmioty codziennego użytku. Właśnie takie dzieła sztuki wystawione są na ekspozycji. Wśród nich możemy podziwiać np. płaszcz koronacyjny i regalia naszego Króla – Augusta III Wettyna.

 • Galeria Sztuki XIX Wieku

  – chyba najbardziej Muzeum Narodowe w Warszawie słynie z obrazów, wykonanych przez malarzy polskich jak i zagranicznych. Wśród najbardziej znanych i zarazem największy to Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, ale i inne obrazy tego wspaniałego mistrza możemy oglądać na wystawie. Obok obrazów Mistrza Jana prezentowane są również dzieła Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Józefa Mehoffera i wielu wielu innych.

 • Galeria Sztuki XX i XXI Wieku

  – sztuka nowoczesna, współczesna jest dla wielu niezrozumiała bądź trudna w odbiorze. Choć jest piękna, często zagadkowa to daje bardzo duże pole interpretacyjne.

 • Galeria Wzornictwa Polskiego

  – chodząc po sklepach, oglądając piękne rzeczy nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak wiele pracy artyści wkładają w wykonanie wzoru przedmiotu codziennego użytku. Chociażby zwykłe krzesło, a ile kształtów, kolorów, materiałów, z których zostało wykonane. To właśnie dla docenienia pracy polskich projektantów stworzono tą galerię.

Magazyny muzealne są ogromne. Muzeum Narodowe to nie tylko stała ekspozycja. Zgromadzone dzieła sztuki niestety nie zawsze można podziwiać. Polecamy śledzić również wystawy czasowe . Bardzo często to one są jedyną, bądź bardzo rzadką okazją do przyjrzenia się arcydziełom sztuki, które są na co dzień nie dostępne dla szerokiej publiczności.Koszty:

Zwiedzanie Muzeum Narodowego z przewodnikiem zajmuje ok. 1,5 godziny, – prezentujemy najważniejsze obiekty z poszczególnych wystaw.

Grupa może liczyć do 25 osób.

Koszt zwiedzania – 350 zł za grupę

Koszt biletów i godziny otwarcia – Muzeum NarodoweZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide