Śladami lektury Kamienie na szaniec


Śladami lektury Kamienie na szaniec

– zwiedzanie z przewodnikiemWycieczka śladami bohaterów lektury Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego przybliży uczestnikom zarówno najważniejszy wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie.


Podczas spaceru opowiemy o wspaniałej przyjaźni, a przede wszystkim o czasach bohaterstwa i grozy. Ponadto wspomnimy głównie o ludziach, którzy jak rozpoczyna Aleksander Kamiński: “w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: Braterstwo i Służbę.


Poznając Warszawę czasów wojny dla młodzieży, która przeczytała, lub będzie dopiero omawiać lekturę “Kamienie na szaniec” będzie to z pewnością wartościowa wycieczką. Podsumowując, odwiedzimy konkretne miejsca związane z wydarzeniami opisanymi w książce. Spróbujemy przenieść przede wszystkim się w świat okupowanej Warszawy.


 Proponowany program wycieczki śladami bohaterów lektury Kamienie na szaniec:

  • spotkanie z grupą przed Liceum im. Stefana Batorego, czyli przed szkołą do której chodzili bohaterowie książki i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie,
  • przejazd na al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy.
  • zwiedzanie miejsc związanych z książką “Kamienie na szaniec” oraz akcjami Małego Sabotażu. Odwiedzimy przede wszystkim: Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, pomnik Mikołaja Kopernika, Gmach “Zachęty“, a także pl. Piłsudskiego,
  • Spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców, czyli Akcja pod Arsenałem
  • przejazd do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Opowiemy tam o realiach życia w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczymy pierwsze wydanie książki “Kamienie na szaniec”,
  • Cmentarz Powązki Wojskowe jako ostatni punkt programu, jest miejscem zadumy, jak również oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy. Na czele harcerzy/żołnierzy pochowano przede wszystkim autora książki “Kamyka” Aleksander Kamiński oraz “Orszę” Stanisława Broniewskiego.

Program jest tylko przykładowy i jeśli będzie taka potrzeba jego kolejność może ulec zmianie.Koszty:


Wycieczka Śladami lektury Kamienie na szaniec przewidziana jest na około 5 godzin.


Koszt spaceru to – 450 zł/brutto za grupę


Karty pracy dla uczniów – 3 zł/osoba


Dodatkowy koszt biletów wstępu do Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz Muzeum Więzienia Pawiak to koszt 10 zł od ucznia


Powyższe muzea zamknięte są w każdy poniedziałek i wtorek!!!


Jeśli grupa życzyłaby sobie zwiedzić LO Batorego to koszt zwiedzania wynosi 100 zł za grupę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:Zachęcamy do zapoznania się z naszą nową stroną poświęconą Warszawskim Cmentarzom

zwiedzanie-powazek.pl

Powązki Stare
i Powązki Wojskowe

SightseeingWarsaw.com
SightseeingWarsaw.comWarsaw tour guides

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz