Śladami lektury Kamienie na szaniec


Śladami lektury Kamienie na szaniec

– zwiedzanie z przewodnikiemNa wycieczkę śladami lektury Kamienie na szaniec zapraszamy młodzież klas 7 i 8 SP. Z wieloletniego doświadczenia możemy zasugerować, aby spacer odbywał się w trakcie omawiania książki, lub gdy na lekcjach już poruszany był temat II Wojny Światowej. Niniejszy temat jest bardzo trudny w przekazie dla młodych, szczególnie gdy nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi poruszanych zagadnień.


Wycieczka przybliży uczestnikom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Będziemy chcieli opowiedzieć o problemach życia codziennego, walce o honor i bohaterstwie ludzi, którzy musieli zmierzyć się z obliczem wojny.Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce
i kilku innych cudownych ludziach,
o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku,
o czasach bohaterstwa i grozy.
Posłuchajcie opowiadania o ludziach,
którzy w tych niesamowitych latach
Potrafili żyć pełnią życia,
których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy
oraz rozeszły się echem po kraju,
którzy w życiu wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały:
BRATERSTWO i SŁUŻBĘ.

Aleksander Kamiński “Kamienie na szaniec”


Podczas spaceru pokażemy Państwu przede wszystkim miejsca opisywane przez autora książki. Przypomnimy sobie co i gdzie się wydarzyło, który z Bohaterów książki w danej akcji/sytuacji grał pierwsze skrzypce, chcąc zaimponować kolegom odwagą, męstwem i sprytem.


Będą pod Arsenałem warszawskim, opiszemy jak dokładnie wyglądała akcja o kryptonimie Meksyk II i wspomnimy, dlaczego akurat II, a nie I. Kto był odpowiedzialny za przeprowadzenie akcji? Kto wydał rozkaz i dlaczego, pozwolono przystąpić do tak trudnej i niebezpiecznej akcji?


Odwiedzimy Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alejach Szucha. Zwiedzając wnętrza muzeów postaramy się przybliżyć grupie realia życia w skrajnie trudnych warunkach więziennych. Opowiemy również jak wyglądał dzień na Pawiaku, oraz jak wyglądały przesłuchania na Szucha.

 • Czy można był stamtąd uciec?
 • Czy można było w jakiś sposób skontaktować się z najbliższymi?
 • Jaki los czekał tych wszystkich, którzy trafili w ręce Gestapo?


Kończąc spacer na Cmentarzu Powązki Wojskowe, w kwaterze Białych Brzozowych Krzyży, opowiemy, dlaczego właśnie takie krzyże stoją na grobach harcerzy? Dlaczego Bohaterowie spoczęli właśnie w tym miejscu?
Chwilą ciszy oddamy Im cześć, a może niektórzy z Was będą mieli znicze lub kwiaty, aby postawić je na grobach Zośki, Rudego, Alka, czy Aleksandra Kamińskiego.


Spacer zakończymy pod pomnikiem Gloria Victis – Chwała Zwyciężonym – aby uczcić pamięć wszystkich walczących o Polskę i Warszawę w czasach zarówno okupacji niemieckiej, jak i Powstania Warszawskiego.Proponowany program wycieczki:

Śladami lektury Kamienie na szaniec:

 • spotkanie z grupą przed Liceum im. Stefana Batorego, czyli przed szkołą do której chodzili bohaterowie książki i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie.

  (Jest możliwość zwiedzania szkoły, jednak ze względu na duże zainteresowanie, a ograniczone możliwości, rezerwacji trzeba dokonać z bardzo dużym wyprzedzeniem)
 • przejazd na al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy -rezerwacja nie jest tam potrzebna, grupy wchodzą zgodnie z kolejką dotarcia na miejsce.
 • zwiedzanie miejsc związanych z książką “Kamienie na szaniec” oraz akcjami Małego Sabotażu. Odwiedzimy przede wszystkim: Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika, Gmach “Zachęty“, a także pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.
 • spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców, czyli Akcja pod Arsenałem
 • przejazd do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Opowiemy tam o realiach życia w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczymy pierwsze wydanie książki “Kamienie na szaniec” z VII 1943 r.
 • Cmentarz Powązki Wojskowe jako ostatni punkt programu, jest miejscem zadumy, jak również oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy. Na czele harcerzy/żołnierzy pochowano przede wszystkim autora książki “Kamyka” Aleksander Kamiński oraz “Orszę” Stanisława Broniewskiego.


Program wycieczki Śladami lektury Kamienie na szaniec jest tylko przykładowy i jeśli będzie taka potrzeba jego kolejność może ulec zmianie.Mamy głęboką wiarę w to, że mimo współczesnej komputeryzacji, braku ochoty na czytanie lektur, w czasach czytania bryków i streszczeń, po naszym spacerze nawet ci najbardziej “oporni” uczniowie, sięgną po tą lekturę.


Naszym mottem przewodnim podczas tej wycieczki jest wcielanie w życie i realizowanie prośby Maryli Dawidowskiej – siostry Alka, która w obliczu śmierci swojego brata mówiła:


“On przeżył już swoją Wielką Przygodę!
Każdy z nas ma przecież coś do spełnienia;
tylko jeden całym życiem pracuje,
a inny zabłyśnie, świeci krótko, a grzeje mocno i daje przykład:
Tak żyjcie!
Tak walczcie!
Tak wierzcie!
I tacy bądźcie mocni!
Bierzecie z niego przykład”

Maryla Dawidowska


Zapraszam do lektury artykułów pt.: Zośka, Rudy i Alek – gdzie chciałam przedstawić kilka ciekawostek z życia rodzinnego bohaterów książki “Kamienie na szaniec”, jak również o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim oraz o Aleksandrze Kamińskim.
M. ArabasKoszty:


Wycieczka Śladami lektury Kamienie na szaniec przewidziana jest na około 5-6 godzin.


Zwiedzając dodatkowo LO im. Stefana Batorego wycieczka wydłuży się o ok. godzinę.


Koszt spaceru to – 700 zł/brutto za grupę do 50 osób + 15 zł za każdą kolejną osobę


Karty pracy dla uczniów – 5 zł/osoba


Dodatkowy koszt biletów wstępu do Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz Muzeum Więzienia Pawiak wynosi 2×10 zł = 20 zł od ucznia. Dniem bezpłatnego wstępu do powyższych muzeów jest czwartek.


Powyższe muzea zamknięte są w każdy poniedziałek!!!


Jest możliwość zwiedzania LO Batorego – koszt zwiedzania szkoły wynosi 150 zł za grupę, aby odwiedzić szkołę, trzeba dokonać rezerwacji ze znacznym wyprzedzeniem. Szkoła przyjmuje tylko 2 grupy dziennie. Jeśli chcieliby Państwo wejść do Liceum, to sugerujemy, aby najpierw we własnym zakresie umówić termin wejścia, a my do tego dostosujemy usługę przewodnicką.

Strona szkoły – LO Batorego
ZOBACZ RÓWNIEŻ:Zachęcamy do zapoznania się z naszą nową stroną poświęconą Warszawskim Cmentarzom

zwiedzanie-powazek.pl

Powązki Stare
i Powązki Wojskowe

Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz