Szlakiem Lalki Bolesława Prusa


Spacer po Warszawie śladami Lalki



Spacer szlakiem “Lalki” Bolesława Prusa – to spacer śladami Izabeli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego. Szlak lektury prowadzi głównie ulicą Krakowskie Przedmieście, ale nie tylko. Podczas spaceru z przewodnikiem możemy zobaczyć np. Kościół, w którym Izabella Łęcka miała kwestować na cele dobroczynne. Odnajdziemy miejsce gdzie mieszkał i pracował stary subiekt Ignacy Rzecki, a także zobaczymy którędy Powiśle oczami Wokulskiego. Zwiedzając Warszawę śladami Izabeli Łęckiej, przeniesiemy się w czasie, w lata 70-te XIX-wiecznej Warszawy do epoki romantyzmu i pozytywizmu..

Szlakiem Lalki Bolesława Prusa
Krakowskie Przedmieście


Bolesław Prus w lekturze dokładnie precyzuje miejsca pobytu bohaterów. Przewodnik kierując się opisami zawartymi w książce pokaże zarówno konkretne miejsca, ale też przybliży, jak wyglądało życie w XIX-wiecznej Warszawie. Postaramy się wyjaśnić, dlatego w tamtym okresie tak trudno było wspiąć się po tej leżącej drabinie kariery.

Spacer po Warszawie śladami Lalki to również spacer po Warszawie Aleksandra Głowackiego. Opowiemy również o samym Bolesławie Prusie, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak bardzo upodobał sobie Warszawę. Nawiążemy do jego życia prywatnego, pokażemy gdzie pracował, z jakimi problemami się borykał. Biografia Bolesława Prusa jest bardzo bogata, a uchylając rąbka tajemnicy tylko napiszę, że nie miał w życiu łatwo i w zasadzie zdany był tylko na siebie.


Spacer po Warszawie śladami Lalki


Podczas wycieczki przeniesiemy się w czasie do XIX wiecznej Warszawy. Postaramy się wytłumaczyć znaczenie Warszawy na arenie międzynarodowej. Wyjaśnimy, co spowodowało, że właśnie wtedy miasto stało się jednym z kluczowym ośrodków związanych z rozwojem handlu. Spacer po Warszawie śladami Lalki to nie tylko pokazanie miejsc o których pisał Bolesław Prus, ale również kontekst historyczny. Dzięki bardzo konkretnym miejscom, w których autor umieszcza wydarzenia opisane w książce możemy porównać je z tym, jak wyglądają dziś.

Czy możemy nazwać “Lalkę” gazetonowelą?

Na ile wydarzenia przedstawione w książce zgadzają się z historyczną rzeczywistością?

Czy możliwe jest, aby wybrane postaci były odzwierciedleniem konkretnych osób żyjących w mieście?



Poniższa mapa prezentuje miejsca, o których wspomina Bolesław Prus – Warszawa szlakiem “Lalki” Bolesława Prusa



Koszty:


Zapraszamy do wspólnego zwiedzania Warszawy z przewodnikiem, śladami bohaterów lektury „Lalka” – spacer trwa ok. 2 godzin.

Koszt spaceru to – 400 zł/brutto za grupę do 50 osób + 15 zł – za każdą kolejną osobę.

Karty pracy dla uczniów – 5 zł/osoba


Podczas krótszego spaceru szlakiem “Lalki” Bolesława Prusa młodzież odwiedzi takie przede wszystkim, ul. Podwale, ul. Miodową z Kościołem Przemienienia Pańskiego Braci Kapucynów i  miejsce dawnych sądów, Pl. Teatralny i oczywiście Krakowskie Przedmieście, gdzie Bolesław Prus zlokalizował Sklep Wokulskiego, czy miejsca gdzie mieli mieszkać bohaterowie książki.



Spacer rozszerzony o objazd miejsc przedstawionych w “Lalce” oraz spacer po Łazienkach Królewskich – trwa ok. 4 godzin.

Koszt spaceru to – 550 zł/brutto za grupę do 50 osób + 15 zł – za każdą kolejną osobę.

Karty pracy dla uczniów – 5 zł/osoba


W przypadku dłuższego spaceru szlakiem “Lalki” Bolesława Prusa potrzebny jest transport – np. autokar grupy, lub przejazd komunikacją miejską. Dłuższy spacer obejmuje przejazd/przejście – do ustalenia z grupą – Alejami Ujazdowskimi, spacer w okolicach Ogrodu Botanicznego i zwiedzanie parku Łazienki Królewskie.



ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide