Hejnał warszawski
Codziennie o godzinie 11.15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego grany jest hejnał warszawski, grany przez trębaczy Straży Miejskiej m. st. Warszawy.
Godzina nietypowa, ale dla historii Zamku bardzo ważna. To właśnie o 11.15 zatrzymały się wskazówki zegara podczas bombardowania Zamku 17.09.1939 roku.
Hejnał został skomponowany w 1995 roku, a melodia nawiązuje do motywów zaczerpniętych z “Warszawianki” oraz z “Marszu Mokotowa”. Autorem hejnału jest p. Zbigniew Bagiński – kompozytor i pedagog z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Pomysłodawcą powstania hejnału Henryk Łagodzki, były żołnierz AK i powstaniec warszawski.
Dlaczego hejnalista gra utwór 3 razy?
W zamierzeniu kompozytora utworu sposób odgrywania hejnału ma symbolizować trzy podstawowe wartości patriotyczne: “Bóg, Honor, Ojczyzna”.
W internecie są również informacje mówiące o tym, że wieża ma tylko 3 okna, albo że nie grany jest w kierunku wschodnim – uważam to za duże naciągnięcie, ponieważ grany jest tylko z 1 okna, a na tej wysokości są tylko 2 okna (od strony pl. Zamkowego i dziedzińca).
“Warszawianka”
Polska pieśń patriotyczna, choć napisana po francusku przez Casimira François Delavigne’a odnosiła się do wydarzeń z 1831 roku – do Powstania Listopadowego. Najsłynniejszy polski przekład zawdzięczamy Karolowi Sienkiewiczowi (który był bratem dziadka Henryka Sienkiewicza). Ten utwór pretendował do miana hymnu polskiego po odzyskaniu niepodległości.
Oto dziś dzień krwi i chwały oby dniem wskrzeszenia był! […]
Warszawianka
To ta pieśń towarzyszyła Polakom w najtrudniejszych chwilach związanych z walką o niepodległość i do dziś zajmuje szczególne miejsce wśród pieśni patriotycznych.
“Marsz Mokotowa”
Marsz powstał podczas Powstania Warszawskiego 1944 roku na Mokotowie (dzielnica Warszawy). Słowa napisał Mirosław Jezierski ps. Karnisz, a muzykę skomponował Jan Markowski ps. Krzysztof, którzy byli żołnierzami AK pułku Baszta. Jan Markowski jako kompozytor i akompaniator współpracował m.in. z Mieczysławem Foggiem. Marsz powstała w willi przy ul. Goszczyńskiego oraz na ul. Ursynowskiej w mieszkaniu gen. Przedrzymirskiej.
Utwór ten stał się również swoistym hymnem Mokotowa i codziennie rozbrzmiewa o 17.00 z Domku Gotyckiego przy ul. Puławskiej 59. Godzina 17.00 upamiętnia godzinę W – czyli godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów również obrał tą pieśń jako swój oficjalny hymn.
Nie grają nam surmy bojowe
I werble do szturmu nie warczą,
Nam przecież te noce sierpniowe
I prężne ramiona wystarczą. […]
Marsz Mokotowa