Pałac Prezydencki
Pałac Prezydencki jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Warszawie, które można zwiedzać. Nie jest to takie proste, ponieważ wymaga spełnienia wymogów Kancelarii Prezydenta, ale możliwe. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale organizacji nie mogą podejmować się biura podróży. Wszelkie informacje związane z organizacją zwiedzania znajdą Państwo w poniższym linku:
Pałac Prezydencki
NIE organizujemy zwiedzania Pałacu!!!
Dzięki uprzejmości koleżanki Ewy Bratosiewicz miałam przyjemność zwiedzić dzisiaj ten zdawałoby się niedostępny obiekt. Polecam gorąco również i Państwu, ale niestety NIE pomogę w organizacji takiej wizyty.
Warto zaznaczyć na wstępie również, że Pałac Prezydencki zastrzega sobie prawo odwołania wizyty nawet w ostatniej chwili, co związane jest z pracą Kancelarii Prezydenta.
Ciekawostki historyczne Pałacu Prezydenckiego:
Dzisiejszy Pałac Prezydencki liczy sobie ponad 360 lat, a wybudowany został dla Stanisława Koniecpolskiego w latach 40. XVII wieku. Sam zleceniodawca nie ujrzał zakończonej budowy, ponieważ zmarł w jej trakcie. Niestety rodzina Koniecpolskich nie długo cieszyła się przepięknym pałacem przy Krakowskim Przedmieściu, ponieważ już w latach 70. nabyli go Lubomirscy, którzy również niespełna po kilku latach pałac sprzedali.
Głównymi właścicielami Pałacu zostali Radziwiłłowie. W rękach tej jednej z największych familii pałac był blisko 150 lat do 1818r. To za ich czasów przebudowano wnętrza, wyciągnięto dłuższe skrzydła boczne, czy przeniesiono klatkę schodową z centrum budynku do prawej sieni.
XIX wiek, to czasy, gdy pałac został wybrany na siedzibę carskiego namiestnika – choć tylko jeden namiestnik Gen. Zajączek mieszkał w pałacu. Stąd też pochodzi nazwa Pałac Namiestnikowski, z którą również możemy się spotkać. W czasach carskich dziedziniec podzielono na 2 części, jedną ozdobiono pomnikiem Iwana Paszkiewicza. Dodano starożytne bóstwa na attyce, a także dobudowano galerię wspartą na kolumnach w Sali Balowej – dziś Kolumnowej.
Pałac jest jednym z najbardziej oryginalnych pałaców, które możemy zwiedzać, ponieważ w czasie II Wojny Światowej, Niemcy zorganizowali wewnątrz luksusowy hotel i kasyno. Nic dziwnego, że pałac, był ważnym obiektem w mieście, w czasach okupacji.
Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po wojnie, Pałac dziś Prezydencki pełnił funkcję siedziby Prezesa Rady Ministrów, a od 1994 r., po ukończonym remoncie staje się Pałacem Prezydenckim.
Czy ktoś z Państwa zastanawiał się, jak wygląda Pałac Prezydencki od strony ogrodu???
Dzięki makiecie możemy Państwu pokazać i tę stronę.
Wnętrza Pałacu Prezydenckiego:
(zdjęcia może nie są najlepszej jakości, ponieważ robiłam je telefonem, ale myślę, że i tak będą mogli Państwo zobaczyć piękno tych wnętrz)
Sala Kolumnowa i klatka schodowa wiodąca na nią.
To właśnie w tej sali odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Tutaj odbywały się obrady Okrągłego Stołu. Prezydent powołuje tutaj Nowy Rząd, nadaje nominacje, przyjmuje ambasadorów, a także nadaje odznaczenie Orderu Orła Białego. To również, w tej sali podpisano 1955 r. dokumenty Układy Warszawskiego, a stoły są cały czas przechowywane w piwnicy. Podpisano dokumenty wejścia Polski do NATO 1999 r. i przyłączenia do Unii Europejskiej w 2003 r. (Tak, tak, w 2004 r. Polska stała się częścią UE, ale proces akcesji trwał od 1997 r.)
Tą salę możemy kojarzyć z telewizji, kiedy to odbywają się uroczyste spotkania, koncerty charytatywne organizowane przez Pierwszą Damę, a także niestety to tutaj były wystawione trumny Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich po katastrofie lotniczej 10.04.2010.
Najpewniej w tej sali zagrał młody – 8-letni Fryderyk Chopin, podczas koncertu charytatywnego 24.02.1818r. Również, w tej sali po raz pierwszy pokazano warszawiakom obraz Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.
Bogata historia, jak na jedną salę, którą możemy zobaczyć w praktycznie niezmienionej formie do dziś.
Kaplica pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
Witraże wykonane przez Jerzego Owsiaka – tak, tak, tego od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wg projektu prof. Jerzego Kaliny wyglądają cudownie.
Na filarach ikona i płaskorzeźba Matki Boskiej to dary od Papieży – mozaika do Papieża Benedykta XVI, a okrągły medalion od Papieża Franciszka.
W tej kaplicy obok oczywiście Pary Prezydenckiej, mogą modlić się Ministrowie Kancelarii, czy goście – niestety nie można wejść na nabożeństwo tak z ulicy. Msze odprawiane są codziennie. Modlił się tutaj Jan Pawł II oraz Benedykt XVI, co upamiętnia tablica wmurowana w posadzkę ołtarza.
Hol główny
Gdy Prezydent spodziewa się gości, to osobiście wita tylko głowy innych państwa, zgodnie z protokołem dyplomatycznym. Ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu zajmuje ok. pół godziny, oddanie honorów, czy musztra paradna to najbardziej widowiskowe momenty.
Gdy już goście wejdą do Pałacu, ukazuje im się Chorągiew Rzeczypospolitej, której może używać tylko Prezydent. Wyjątkiem był pogrzeb Józefa Marszałka Piłsudskiego, gdy wykorzystana ją, aby przykryć trumnę Marszałka. Proporcem przykryto również trumny Prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Wykonana została 1927 roku, podczas II Wojny Światowej trafia do Londynu, wywieziona przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. Chorągiew powraca do Polski w 1990 r., zostaje przekazana przez Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – Ostatniego Prezydenta na Uchodźstwie – Lechowi Wałęsie. Pierwotnie zdeponowana została na Zamku Królewskim, a dziś wita gości przybyłych do Pałacu Prezydenckiego.
Inne sale i pokoje
W Pałacu jest wiele pokoików, które służą jako miejsca oficjalnych spotkań, gdzie Prezydent udziela wywiadów, mają miejsce powitalne rozmowy, podawane są posiłki. Oddzielne sale służą do organizacji narad, negocjacji i podejmowania decyzji.
Odpowiednio wybrane sale:
- Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego – np. powitalne rozmowy, wywiady, często też miejsce składania życzeń świątecznych przez Parę Prezydencką.
- Sala Obrazowa – Bankietowa – np. nowi ambasadorowie składają listy uwierzytelniające, przygotowywane są poczęstunki dla gości. W tej sali odbywają się też Rady Gabinetowe – posiedzenia Rządu pod przewodnictwem Prezydenta.
- Salonik Rokoko – wykorzystywana głównie przez Pierwsze Damy, które tutaj podejmują swoich gości.
- Jadalnia – nie, nie, nie, tutaj Prezydent nie spożywa posiłków, ma swoją jadalnię w prywatnym apartamencie, gdzie również Para Prezydencka ma do dyspozycji aneks kuchenny, gdyby sami mieli chęć coś dla siebie przygotować. Prezydent w tej sali wydaje oficjalne lunche na cześć swoich gości, albo podejmowani są goście przez Szefa Gabinetu lub Szefa Kancelarii, gdy Prezydent nie może uczestniczyć w spotkaniu osobiście.
W artykule wykorzystałam informacje podane podczas zwiedzania Pałacu, a także zaczerpnięte ze strony internetowej Pałacu Prezydenckiego.