Trakt Królewski w Warszawie


Trakt Królewski w Warszawie

– zwiedzanie z przewodnikiemZwiedzając miasto koniecznie trzeba zobaczyć Trakt Królewski w Warszawie zwany Drogę Królewską. Najczęściej zwiedza się jego część, czyli Krakowskie Przedmieście, gdyż jest to najbardziej reprezentacyjny odcinek tej drogi. Natomiast Trakt Królewski rozpoczyna się przy Zamku Królewskim, a kończy przy najdalej na południe wysuniętej rezydencji królewskiej, czyli w Wilanowie.


Zwiedzając Trakt Królewski w Warszawie warto zapoznać się nie tylko z licznymi letnimi rezydencjami kolejnych królów. Warto wiedzieć, że przy tej drodze bardzo dobrze widoczna jest zasada, im bliżej tronu tym ma się większe korzyści. Im bliżej Zamku Królewskiego tym piękniejsze pałace. W zasadzie, kto by nie chciał mieszkać po sąsiedzku z królem. Bratanek Króla Poniatowskiego – Ks. Józef Poniatowski mieszkał tuż obok w Pałacu pod Blachą, który stał się swoistym salonem miasta.Co możemy zwiedzić:


To właśnie wzdłuż kolejnych ulic, zaliczanych do Traktu,  były budowane piękne rezydencje najbogatszych magnatów. Dziś część z nich odbudowana po wojnie również zachwyca, choć służy całkiem innym celom. Warto zwrócić uwagę na Pałac Prezydencki, dawniej należący m.in. do Radziwiłłów. Znakomicie prezentują się również Pałac Potockich, pałace należące do Czertwertyńskich i Uruskich, Krasińskich i Czapskich, itp. W Pałacu Ostrogskich możemy zwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina.

Trakt Królewski w Warszawie

Wspomniana zasada dotyczyła również kościoła, dlatego też spacerując mijamy kolejne piękne kościoły wybudowane często z inicjatywy najbogatszych ludzi Warszawy. Piękne są nie tylko ich fasady, ale również ich wnętrza. Kościół św. Anny, czy św. Krzyża to chyba najbardziej popularne, ale warto odwiedzić również Kościół Sióstr Wizytek, gdzie przez lata rektorem był ks. Jan Twardowski.


Przejeżdżając dalej na południe mijamy ul. Nowy Świat, dalej słynne Rondo z palmą, Kościół św. Aleksandra. Tak, tak, kościół stoi na środku ronda, to tutaj można uczestniczyć w mszach miganych, prowadzonych dla osób głuchoniemych. Następnie możemy podziwiać piękne Aleje Ujazdowskie, pospacerować po Łazienkach Królewskich, aby na koniec zobaczyć Villę Novą Króla Sobieskiego.


Już nie wspomnę o licznych pomnikach, które tą Drogę Królewską dekorują. Kolumna Zygmunta rozpoczyna ten imponujący korowód. Kolejno miniemy m.in. pomnik Adama Mickiewicza, Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika, czy Fryderyka Chopina.


Zapraszamy na spacer z przewodnikiem na Trakt Królewski w Warszawie. Podczas wycieczki postaramy przenieść Państwa w przeszłość, aby poznać zarówno najważniejsze obiekty, ale także opowiemy jak wyglądało życie w dawnej królewskiej Warszawie.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide