Pawie w Łazienkach


Pawie w Łazienkach



Pawie w Łazienkach Królewskich są niewątpliwie jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek parku. Spacerując po Ogrodzie praktycznie zawsze można je spotkać, gdy dostojnie przechadzają się po pakowych alejkach. Wiosną pięknie prezentują swoje ogony, a jesienią szczęśliwcy mogą odnaleźć pawie pióra.

Pawie w Łazienkach
Paw w Łazienkach
  • Czy jednak zastanawialiście się co symbolizuje ten ptak?
  • Czy, wg przesądów, warto mieć pawie pióra?
  • Skąd się wzięły pawie w Łazienkach?


Ten artykuł postanowiłam poświęcić tym cudownym ptakom. Spacerując po parku, szukamy pawi z praktycznie każdą grupą, uważam to za swoisty obowiązek, aby i moi goście mogli poczuć magię Ogrodu.



Pawie w Łazienkach należą do pawi indyjskich, albo inaczej zwanych pawi zwyczajnych. Ich pierwotne środowisko to właśnie region Indii i Pakistanu.


Pawie kojarzone m.in. z Herą, były jej “wierzchowcem”, są uważane za symbol słońca, wieczności, nieśmiertelności, a także kontemplacji i wiedzy. Piękne ptaki utożsamiane są również z królewskością i życiem dworskim.



Legenda:


Po Łazienkach Królewskich krążą legendy, opowiadające m.in. o tym, że w czasach Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, córka jednego z królewskich strażników marzyła o tym, aby właśnie pawie spacerowały po parku. Gdy Król przygotowywał uczty i spotkania, być może również te czwartkowe, jeden z gości miał przyjeżdżać karetą ozdobioną w te piękne ptaki. Dziewczynka wtedy zakradała się i dyskretnie podziwiała kolorowe malowidła na ścianach pojazdu. Cud stał się noc św. Jana – w noc Kupały, ponieważ owe piękne pawie, jak głosi historia miały zejść z karety i już na zawsze zadomowić się w królewskim parku.



W starożytności pawie słynęły i służyły m.in. jako niszczyciele jadowitych węży, uważano, że jad zjedzonego węża pięknie ubarwia upierzenie ptaka – a to przeistoczenie było utożsamiane z nieśmiertelnością. Przedstawianie pawia z wężem w dziobie to symbol światła, które mrok rozjaśnia.


Uwaga, uwaga!!! – jest przesąd, związany z mitologią, który mówi, że pawie pióra przynoszą nieszczęście i nie należy trzymać ich w domu.


A czy wiecie, że pawie gubią ogony na jesień? W październiku, w parku można znaleźć pawie pióra. Wiosną ogony odrastają i ponownie można zobaczyć ich rozłożyste, kolorowe wzory. Ponoć dlatego, pawie uważane są za symbol zmartwychwstania i wiosny.

Paw w Łazienkach
Pawie w Łazienkach


Historycznie sądzono również, że ciało pawia nie ulega rozkładowi, i w średniowieczu przedstawienia w kościele utożsamiały pawia z życiem wiecznym, wiecznie żywym Kościołem.


Pawie można spotkać między innymi w Łazienkach Królewskich, ale również w literaturze i sztuce. Nie zawsze te piękne ptaki dobrze się kojarzyły. Paw ma przedstawiać kontrast pomiędzy pięknem, a szpetotą.


Słyszeliście takie przysłowie:

Strój anielski, chód złodziejski, głos diabelski, a mięso baranie u pawia“.


Zbigniew Morsztyn pisał tak:

Paw, to jest świata konterfet pysznego, w którym krom pierza nie masz nic pięknego“.


Samica pawia jest z kolei symbolem lubieżności i zmysłowości.


Paw w Wietnamie oznacza pokój.


Dziewczyny, a czy wiecie, że gdy przyśni się wam paw z rozpostartym ogonem to będzie to oznaczało bogate zamążpójście 😀

Paw w Łazienkach
Pawie w Łazienkach


Symbolikę pawia zaczerpnęłam ze
Słownika Symboli Władysława Kopalińskiego



ZOBACZ RÓWNIEŻ: