Pałac w Natolinie
Pałac w Natolinie jest jednym z historycznych pałaców, do którego dość trudno się dostać. Jeśli chcieliby Państwo zwiedzić wnętrza to przesyłam link: Europejskie Centrum Natolin. Nie oprowadzamy po tym miejscu i nie pomożemy z organizacją zwiedzania – jeśli by Państwo chcieli odwiedzić to miejsce, to proszę się kontaktować bezpośrednio z Centrum.
Po latach pracy jako przewodnik, sama dopiero w tym roku miałam przyjemność odwiedzić to miejsce i postanowiłam podzielić się z Państwem kilkoma zdjęciami i ciekawostkami. Podczas spaceru pogoda była dość pochmurna, a w dodatku zimowa – luty 2023, ale było pięknie i niezwykle ciekawie. Dziękuję koleżance Joli Cichockiej, za możliwość zwiedzania i barwne opowieści.
Ciekawostki związane z pałacem w Natolinie:
- Pałacyk pierwotnie powstał jako letni pawilon na terenie bażantarni, w czasach króla Jana III Sobieskiego.
- Gdy właścicielem Wilanowa został August Czartoryski nakazał przebudować istniejący budynek na pałac wg projektu Szymona Bogumiła Zuga. Po śmierci ojca pałac dziedziczy córka Elżbieta (Izabela) Lubomirska, następnie jej córka Aleksandra z mężem Stanisławem Kotką Potockim, a po nich syn Aleksander Potocki z żoną Anną (Anetką) Tyszkiewicz. To ci ostatni mieli córkę Natalię, na cześć której teren ten nazwano Natolinem.
- Na początku XIX wieku pałac został przebudowany na całoroczny budynek mieszkalny wg projektu Piotra Aignera. Podczas prac skarpa zaczęła się osuwać, dlatego dodano podporę – mur oporowy. Wybudowano również wielką oficynę, w której znajdowały się kuchnia i pokoje gościnne. W tym budynku mieściły się również pokoje wiejski Anetki, która obdarzona talentem artystycznym tam malowała i projektowała wnętrza. Również jej zawdzięczamy urządzenie ogrodu.
- Anetka Potocka Natolin uważała za swoje arcydzieło, choć zamiast marmurów stosowano gipsowe dekoracje, to ona urządzała wystój. Gdy brakowało pieniędzy sprzedawała własną biżuterię, aby dopełnić dzieła.
- Aleksander Potocki z swoją Anetką doczekali się 3 dzieci: Augusta – na cześć którego nazwano pobliskie tereny GucinGajem, Natalię – stąd Natolin i Maurycego – Morysin. W pałacyku wiedli normalne rodzinne życie, dzieci się bawiły, grały w piłkę, biegały po pokojach.
- Gdy ich ukochana córka Natalia zmarła mając 23 lata, niedługo po porodzie własnej córeczki Marii, ojciec ufundował w parku przepiękny sarkofag na jej cześć.
- Do roku 1945 pałac należał do prywatnych właścicieli najpierw Potockich, później Branickich. Upaństwowiony najpierw jako filia Muzeum Narodowego, później stał się rezydencją prezydenta – Bolesława Bieruta, a następnie obiektem reprezentacyjnym Urzędu Rady Ministrów.
- Z pierwotnego wyposażenie praktycznie nic się nie zachowało.
- Od 1993 mieści się tutaj Centrum Europejskie Natolin, a dawne zabudowania przypałacowe dostosowano do potrzeb studentów. Studiują tutaj studenci z różnych części świata głównie Europy. W Kolegium Europejskim prowadzone są studia europeistyczne, zajęcia odbywają się w języku angielskim i francuskim, a prowadzone studia podyplomowe trwają rok. Studia są płatne i kosztują ok. 27 000 EUR.