Warszawskie założenia ogrodowe
– zwiedzanie z przewodnikiem
Warszawskie założenia ogrodowe to pamiątka po królach rządzących w Polsce, którzy nie lubili mieszkać na Zamku. Poszczególni władcy budowali sobie letnie warszawskie rezydencje królewskie, wzdłuż Traktu Królewskiego. Na południe od Zamku Królewskiego, aż po Wilanów tych rezydencji powstało kilka. W czasach królów, każdy pałac oczywiście jako siedziba reprezentacyjna była pięknie zdobiony, z dziedzińcem paradnym z przodu, i pięknymi ogrodami za głównym budynkiem. Dziś tylko niektóre Warszawskie założenia ogrodowe pamiętają czasy świetności.
Pałac w Wilanowie
Zapraszamy Państwa na wycieczkę po warszawskich założeniach ogrodowych. Proponujemy, aby rozpocząć od Wilanowa. Po dzień dzisiejszy możemy oglądać tam zarówno pałac, w którym mieszkał Jan III Sobieski, jak również cały kompleks parku. Na park wilanowski składają się zarówno ogrody tarasowe za pałacem, jak również park w stylu angielskim, angielski-chińskim, ogród różany, czy Gaj Akademosa. Warte uwagi jest także całe miasteczko, w którym niegdyś działały zakłady pracujące na rzecz pałacu. Dziś tylko nazwy restauracji upamiętniają dawny dworski przybytek. Jest np. kościół św. Anny, restauracja Kuźnia Wilanowska, czy restauracja Wilanów w dawnej karczmie.
Park Łazienki Królewskie
Kolejnym najbardziej znanym warszawskim założeniem ogrodowym parkowo-pałacowym jest oczywiście Park Łazienki Królewskie, który najpierw był terenem polowań, następnie S.H. Lubomirskie wybudował tutaj swój pawilon łazienkowy (skąd nazwa), a czasy świetności parku przyniosły czasy Króla S.A. Poniatowskiego. To on nakazał m.in. Dominikowi Merliniemu przebudować dawne budynki, a także postawić nowe..
Dziś osie kompozycyjne i krajobrazowe dawnego parku już nie są tak dobrze widoczne. W XIX wieku, park został zmieniony przez władze carskie, zasypano dawne kanały oraz dobudowano kolejne budynki..
Do Łazienek również zalicza się również park w stylu modernistycznym. Założony w okresie międzywojennym, wyróznia piękną rzeźbą Fryderyka Chopina – symbolu Warszawy. Całe założenie parkowe zostało zaprojektowane niczym amfiteatr w którym organizowane są koncerty chopinowskie.
Oś Saska
Ważnym Warszawskim założeniem parkowo – ogrodowym jest również Oś Saska. Powstała w otoczeniu Pałacu Saskiego, na początku XVIII wieku, gdy na tronie zasiadali królowie z rodu Wettinów. Dziś po pałacu saskim prawie nie ma śladu, jednak zarówno dziedziniec przedpałacowy, jak i ogrody zasługują na uwagę. Ponieważ to przed dawnym pałacem saskim, dziś odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. W dawnych arkadach pałacu założony został Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym pełniona jest warta honorowa. Uwagę w ogrodzie przyciąga piękna fontanna z połowy XIX wieku. Również historia tego miejsca jest bogata, a czasami również zaskakująca, bo kto słyszał o pierwszej Operalni Saskiej, do której naganiacze werbowali spacerowiczów, aby król mógł obejrzeć operę.
Niektóre Warszawskie założenia ogrodowe nie dotrwały do naszych czasów, zostały zamienione na parki miejskie, albo całkowicie zniszczone. Już nie zobaczymy np. słynnych ogrodów romantycznych we wsi Powązki, czy na Mokotowie. Natomiast spacerując parkiem u podnóża Pałacu Kazimierzowskiego tylko możemy sobie wyobrazić piękne ogrody wiodące, aż do Wisły. Park Na Górze i Na Książęcem, tylko w opowieściach przewodników znów zasłynie z wielkich imprez ks. Kazimierza Poniatowskiego.