Przewodnik po Warszawie
– kilka słów o mnie
Witam Państwa bardzo serdecznie!!!
Nazywam się Małgosia Arabas i od 2010 roku jestem przewodnik po Warszawie. Już od 2005 roku pracowałam w turystyce jako pilot wycieczek jeżdżąc po Polsce i po Europie. Myślę, że doświadczenie w pracy pilockiej, gdzie miałam kontakt z różnymi lokalnymi przewodnikami pozwoliło mi wybrać własny styl pracy. Staram się, aby moje spacery były interesujące dla poszczególnych grup.
Kończąc studia wiedziałam, że turystyka to jest moja droga, którą powinnam pójść. W 2011 roku założyłam firmę Poznaj Warszawę i współpracując z kolegami i koleżankami staramy się przybliżać Państwu piękno i historię Stolicy.
Kilka słów o mnie
Moja historia z Warszawą rozpoczęła się w zasadzie w dzieciństwie. Urodziłam się w Warszawie, jednak mając ok. 3 lat wyprowadziliśmy się z Rodzicami na Lubelszczyznę. Moja Mama Barbara pracując jako nauczycielka w szkole robiła studia podyplomowe z polonistyki i pewnego razu zabrała mnie do Warszawy – miałam może ze 4 lata. Poszłyśmy wtedy na najlepszą czekoladę w mieście do Starej Biblioteki UW. To wtedy zrodziła się myśl, że chciałabym tam studiować. Tak też się stało, ukończyłam Wydział Geografii i Studiów Regionalnych na UW, który znajduje się w Pałacu Czertwertyńskich/Uruskich (z prawej strony bramy).
Już w październiku pierwszego roku zobaczyłam plakat zachęcający do udziału w kursie pilota wycieczek. W tamtym okresie nawet nie wiedziałam, że jest taki zawód 🙂 Na wsi gdzie się wychowywałam wycieczki organizował Ksiądz bądź Dyrektor szkoły. Zapisałam się mając nadzieję, że jest to ta osoba, która siedzi na tym nigdy niedostępnym miejscu z przodu w autokarze. Nie myliłam się!!! Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów zaczęłam swoją przygodę z turystyką, która nadal trwa.
Pod koniec studiów, kolega Tomasz, namówił mnie na kurs przewodnika po Warszawie, który jak się okazało, wyznaczył moją ścieżkę życiową. Egzaminy przewodnickie zdałam w 2010 r. To były czasy jeszcze przed deregulacją zawodu, a po ukończeniu studiów założyłam własną działalność.
Nazwę wymyślił Tata – Wojtek. Jechaliśmy samochodem i rozmawialiśmy, jak nazwać moją działalność. Tata zasugerował, że powinnam zrobić plakaty do szkół. W sumie pomysł fajny, ale co na nich napisać. Pomyślałam o pytaniach typu: czy wiesz gdzie karierę rozpoczął Fryderyk Chopin? Czy widziałeś słonia w koronkowych gatkach? Czy Stare Miasto w Warszawie jest stare? itp. Jeśli nie wiesz, to – Poznaj Warszawę.
Uprawnienia
Zdawałoby się, że zawód przewodnika jest dość łatwy i przyjemny – jeśli kochasz to co robisz to tak jest, ale… Jest to zawód, który wymaga ciągłego doszkalania, pogłębiania wiedzy, przygotowywania nowych tras itp.
Ze względu na deregulację zawodu poszczególne muzea wprowadziły egzaminy uprawniające do oprowadzania po wnętrzach. Stopniowo również i ja zdobywam takie uprawnienia, choć nie zawsze się uda od razu. Kursy są prowadzone często w szczycie sezonu i nie zawsze jest czas, aby się przygotować.
Poniżej zamieszczam zdjęcia swoich certyfikatów, potwierdzających zdobyte uprawnienia.
UWAGA!!! uprawnienia są wydawane przez muzea na określony czas, oczywiście mam je wszystkie aktualne, ale ze względów technicznych nie zmieniam na bieżąco zdjęć 🙂
Nie wszystkie muzea wydają takie zaświadczenia o ukończeniu kursu, nie we wszystkich trzeba mieć takie zaświadczenia, także to tylko kilka z nich.