Plac Piłsudskiego


Plac Piłsudskiego
– zwiedzanie z przewodnikiem
Plac Piłsudskiego w Warszawie jest jednym z najlepiej znanych placów Warszawy, ponieważ to tam znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to miejsce, gdzie przede wszystkim odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe.

To właśnie Plac Piłsudskiego był miejscem, gdzie Msze Św. odprawiał Papież Jan Paweł II, czy Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Polski. To tam również odbywała się beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Tutaj podczas Mszy Jan Paweł II beatyfikował 108 polskich męczenników w 1999r.

Plac Piłsudskiego
Plac Piłsudskiego

Z pewnością przez większość osób rozpoznawany. Wielokrotnie pokazywany w telewizji, podczas parad wojskowych i ważnych uroczystości, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza składane są kwiaty i wieńce.

Wśród młodzieży bardzo popularnym punktem programu jest zmiana warty, która odbywa się zawsze o pełnej godzinie, a dodatkowo w niedzielę o godzinie 12.00 jest najbardziej uroczysta.

Dawniej Plac Piłsudskiego był to dziedziniec reprezentacyjny przed Pałacem Saskim. Oś Saską – założenie parkowo-pałacowe wybudowano z polecenia Króla Augusta II Sasa. Wybudowaną królewską rezydencję przebudowano w XIX wieku – całkowicie zmieniając wygląda Pałacu. Przede wszystkim wybudowano arkady, pod którymi urządzono Grób Nieznanego Żołnierza. Nazwy placu zmieniały się w historii Warszawy, plac nosił imię Marszałka Piłsudskiego jeszcze przed II Wojną Światową. Następnie w 1940 r. nazwany placem Adolfa Hitlera, po Wojnie zyskał miano placu Zwycięstwa. Dopiero po latach powrócono do upamiętnienia Marszałka i ponownie nazwano placem Józefa Piłsudskiego.

Mimo iż do II Wojny Światowej głównym obiektem na placu był pałac, to  jednak nie przetrwał on Wojny. Zobaczymy, jak się życie tego miejsca potoczy, kto wie może pałac kiedyś odbudują. Dziś plac z pewnością kojarzy się z Grobem Nieznanego Żołnierza, który w 1925 roku został umieszczony w środkowych arkadach pałacu. Dziś może trudno wyobrazić sobie Pałac Saski, dominujący na placu Piłsudskiego, dlatego zachęcamy do odnalezienia makiety pałacu w Domu bez Kantów, gdzie mieści się Dowództwo Garnizonu Warszawa.Plac Piłsudskiego

Ciekawymi obiektami znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Piłsudskiego są przede wszystkim:

  • Krzyż upamiętniający Mszę Świętą odprawioną przez Papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Krzyż został odsłonięty w 30 rocznicę tej pamiętnej Mszy.
  • pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego projektu Tadeusza Łodziany, wystawiony w 1995 r.
  • nowoczesny biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera, ukończony w 2003 r.
  • Aleja Pamięci (znajduje się w linii Ogrodu Saskiego, na lewo od Groby Nieznanego Żołnierza), gdzie posadzono drzewa upamiętniające ważne wydarzenia z historii.
  • Pomnik upamiętniający katastrofę samolotu pod Smoleńskiem 10.04.2010 r. podczas której zginęło 96 osób, w tym elita polskiego Rządu z Parą Prezydencką Marią i Lechem Kaczyńskimi.
  • Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – odsłonięty w 10.04.2018 roku – w 8. rocznicę katastrofy lotniczejZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide