Legenda – Wars i Sawa

Bajki i legendy warszawskieLegenda Wars i Sawa

czyli jak powstała nazwa – WarszawaLegenda Wars i Sawa


Legenda Wars i Sawa:

  • Czy to faktycznie byli małżonkowie?
  • Czy Wars był rybakiem, a Sawa syreną?
  • Skąd właściwie wzięła się nazwa Warszawa?


Na naszych spacerach można usłyszeć przynajmniej jedną wersję legendy 🙂

Legenda Wars i Sawa – historia o królu Kazimierzu Odnowicielu


Król Kazimierz Odnowiciel, zmierzając do Gniezna zatrzymał się w rybackiej chatce nad Wisłą, aby odpocząć i zjeść. Rybak Pietrko ugościł króla, częstując go pyszną kolacją ze świeżych ryb złowionych w Wiśle. Król dowiedział się, że w rodzinie niedawno urodziły się bliźniaki, a rybacy byli zbyt biedni, by móc je ochrzcić, gdyż w pobliżu nie było świątyni. Po kolacji król zaoferował rybakom zapłatę w formie złota, ale rodzina nie zgodziła się na taką formę podziękowania. Król Kazimierz zaproponował inną formę wdzięczności za gościnność – zaszczyt zostania ojcem chrzestnym bliźniaków oraz organizację chrzcin. Podczas uroczystości przygotowanej na wzgórzu, kapłan na prośbę króla nadał dzieciom imiona – Wars i Sawa, a rodzinie rybackiej nazwisko Warsz. Pietrka Warsza mianował królewskim rybakiem, a jego ziemiom oraz osadzie, która powstanie w tym miejscu – mianuje rodową nazwą – Warszawa.Legenda o rodzinie rybackiej Warsa i Sawy


Historia ta opowiada o rybaku Warsie oraz jego żonie Sawie, którzy mieszkali nad Wisłą. Rodzina ta ugościła księcia Ziemomysła, który to zgubił się w puszczy podczas polowania. Wdzięczny książę oznajmił:

„Nie zawahaliście się przyjąć pod swój dach nieznajomego i uratowaliście go od głodu, chłodu, a może i dzikich zwierząt. Dlatego ziemie te na zawsze Warszowe zostaną, aby wasza dobroć nie została zapomniana”.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide