Kazimierz Pułaski w Ameryce
Podróżując po wschodnim wybrzeżu USA starałam się odwiedzić miejsca związane zarówno z Tadeuszem Kościuszką, jak i gen. Kazimierzem Pułaskim. Nie wiadomo, czy panowie się w Ameryce spotkali, ale na pewno zasłynęli jako bohaterowie wojny o niepodległość. Generał Pułaski przeszedł do historii jako “ojciec amerykańskiej kawalerii”.
Dlaczego Kazimierz Pułaski wyjechał do Ameryki?
Kazimierz Pułaski związany był z Warszawą. Być może właśnie w Warszawie się urodził, a może w Warce? – różnie źródła mówią, niemniej na początku marca 1745 roku. W Warszawie uczęszczał do szkoły prowadzonej przez księży teatynów przy ul Długiej. Był bardzo dobrze wykształcony, a rodzina utrzymywała bliskie stosunki z Czartoryskimi. Mając 19 lat wraz z ojcem i braćmi brał udział w elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Polityka prowadzona przez króla nie odpowiadała Kazimierzowi. Angażuje się w działalność opozycyjną i zostaje jednym z założycieli Konfederacji Barskiej, podpisanej w Barze w 1768 roku. Jako dowódca Konfederatów walczących o wolność Rzeczpospolitej oskarżono go o przygotowanie porwania króla Poniatowskiego 3.11.1771 roku. Król przeżył i odzyskał wolność, Konfederaci się wszystkiego wyparli, ale dowody świadczyły przeciwko nim. Po upadku Konfederacji w 1772 roku i pierwszym rozbiorze Kazimierz Pułaski musi wyjechać. Za próbę królobójstwa zaocznie skazano go na karę śmierci.
Dowódca Konfederatów wyjeżdża na zachód, jednak wydany wyrok nie pozwala mu nigdzie zagrzać miejsca na dłużej. Po kilku latach w 1777 roku, gdy ukrywa się we Francji dostaje propozycję wyjazdu do Ameryki, aby walczyć tam o wolność i niepodległość. Mając 32 lata opuszcza Polskę już na zawsze.
Bohater amerykański
Kazimierz Pułaski dotarł do Ameryki na zaproszenie generała Lafayette’a. To o nim Benjamin Franklin pisał:
“Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie”
W Armii Kontynentalnej, walczy w wojnie o niepodległość w latach 1777-1779, a Jerzy Waszyngton mianował go generałem brygady kawalerii amerykańskiej, po tym, jak Pułaski uratował mu życie 11.09.1777 r. podczas bitwy nad rzeką Brandywine. To właśnie nasz bohater odpowiednio wcześniej ostrzegł przyszłego prezydenta o natarciu wojsk brytyjskich i przeprowadził szarżę, która ochroniła Waszyngtona.
Pułaski zasłynął jako człowiek honoru i doskonały taktyk, jako twórca legionu kawalerii, z którym odnosił zwycięstwa m.in. w bitwie pod Egg Harbor i Charleston.
Niestety ostatnią bitwą Kazimierza Pułaskiego okazała się bitwa pod Savannah. Zmarł 11.10.1779 roku w wyniku ran odniesionych podczas ataku.
Upamiętnienie
Na cześć generała Kazimierza Pułaskiego w USA wystawiono wiele pomników, a w Nowym Jorku jest most jego imienia.
11.10 obchodzony jest Dzień Pamięci gen. Pułaskiego.
W Nowym Jorku co roku, w pierwszą niedzielę października organizowana jest parada na cześć Kazimierza Pułaskiego.
W niektórych stanach możemy odnaleźć hrabstwa nazwane na cześć generała.
Na wybrzeżu, w pobliżu miasta Savannah znajduje się fort nazwany na cześć gen. Pułaskiego.
Podczas podróży udało mi się odnaleźć pomniki Kazimierza Pułaskiego stojące w Waszyngtonie i w Filadelfii oraz popiersie znajdujące się na Kapitolu. W Centrum Kultury Polsko-Amerykańskiej w Filadelfii również jest niewielka ekspozycja upamiętniająca generała.