Wilanów


Wilanów

zwiedzanie z przewodnikiem


Wilanów – Rezydencji Króla Jana III Sobieskiego


Wilanów – zarówno pałac, jak i przepiękne ogrody wilanowskie to jedna z niezwykłych atrakcji Stolicy.  To właśnie król Jan III Sobieski nakazał zakupić wieś Milanów, aby tam postawić dwór. Pierwotnie budynek był typowy szlachecki, a później, jak i ranga króla rozsławiła go na całą Europę, przebudowano budynek na pałac godny monarchy. Projekt jest dziełem Augustyna Locciego Młodszego, pracującego dla króla przez 20 lat jego rządów.

Dzięki następnym właścicielom pałacu, został on nie tylko rozbudowany, ale również pamięć o zwycięscy spod Wiednia została w nim utrwalona. Zwiedzanie Wilanowa z przewodnikiem umożliwi nam poznanie licznych komnat, w których mieszkał król i jego ukochana małżonka Marysieńka.


Wilanów – Pierwsze w Polsce Muzeum Sztuki!!!


To właśnie w tym pałacu Stanisław Kostka Potocki utworzył pierwsze w Polsce muzeum sztuki w 1805 roku. W czasach, gdy Polska była pod zaborami, on postanowił udostępnić swoje zbiory dla wszystkich. Każdy mógł obcować ze sztuką, dlatego też dzisiaj na pierwszym piętrze pałacu prezentowana jest kolekcja porteru polskiego.

Wilanów zwiedzanie z przewodnikiem
Wilanów zwiedzanie z przewodnikiem

Pod koniec XVIII wieku powstał znajdujący się na południe od pałacu ogród angielsko-chiński. Z polecenia Izabeli Lubomirskiej zaprojektował go Szymon Bogumi. Stanisław Kostka Potocki stworzył nad brzegiem Jeziora Wilanowskiego od jego północnej strony ogród angielski, opadający łagodnie w kierunku wody. W połowie XIX wieku przy południowym skrzydle powstał neorenesansowy ogród różany. Z kolei przy północnej części budynku urokliwy Gaj Akademosa. Najłatwiej jest go rozpoznać Posągami poetów sławiących uroki wiejskiego życia w zgodzie z naturą – Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego. Na początku XIX stulecia przekształcono również dwudzielny barokowy dziedziniec nadając mu zachowaną do dzisiaj owalną formę.

Osobiście uważam, że pałac w Wilanowie i jego ogrody powinny być obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki. Zarówno ze względu na swoje walory estetyczne, jak również historyczne. To przecież Jan III Sobieski wygrał pod Wiedniem. To on jest jednym z najsłynniejszych królów Polski i dlatego też jego postać warta jest uwagi, a Wilanów godny polecenia.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide

Zapisz