Nobliści w Warszawie
– zwiedzanie z przewodnikiem
Spacer po Warszawie Szlakiem noblistów – Nobliści w Warszawie.
Spacer Nobliści w Warszawie kierujemy głównie do szkół. Zaprezentujemy przede wszystkim sylwetki noblistów oraz miejsca z nimi związane.
Podczas wycieczki przedstawimy historię oraz miejsca powiązane z laureatami Nagrody Nobla, a także podzielimy się różnymi ciekawostkami z ich życia.
Nobliści w Warszawie:
- Maria Skłodowska- Curie, która to najbardziej związana jest ze stolicą Polski. Tutaj przede wszystkim się urodziła i wychowała. Zdobyła dwie Nagrody Nobla oraz została pierwszą w historii Uniwersytetu w Sorbonie – Kobietą profesor. Stworzyła niepowtarzalną rodzinę Noblistów, gdzie jej mąż Pierre Curie, jej córka Irene Joliot-Curie oraz zięciowie Frederic Joliot-Curie i Henri Labouisse również otrzymali te nagrody z różnych dziedzin.
- Władysław Reymont – właściwie Stanisław Władysław Rejment. W Warszawie zdobył zawód i został czeladnikiem, natomiast dzięki swojej poezji otrzymał Literacką Nagrodę Nobla – za epopeję chłopską “Chłopi”.
- Henryk Sienkiewicz – Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, zdobył wykształcenie w Warszawie oraz pracował na łamach tutejszych gazet. W rezultacie został odznaczonym Nagrodą Nobla za całokształt powieściopisarskiej twórczości.
- Menachem Begin – powiązany z Uniwersytetem Warszawskim, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działalność polityczną na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.
- Józef Rotblat – kolejny noblista związany z Warszawą, chociaż Żydowskiego pochodzenia. Pokojową Nagrodę Nobla uzyskał w 1995 roku za organizację międzynarodowego ruchu uczonych na rzecz likwidacji broni masowej zagłady o nazwie Pegwash.
- Lech Wałęsa – Współzałożyciel związku zawodowego “Solidarność” oraz Prezydent Polski, również laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
- Leonid Hurwicz – profesor wielu amerykańskich uniwersytetów odznaczył się w dziedzinie ekonomii. Jego teoria odgrywa dziś główną rolę w wielu dziedzinach ekonomii oraz nauk politycznych.
- Czesław Miłosz – również związany z Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim. Poeta, otrzymał Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku oraz Międzynarodową Nagrodą Literacką Neustadt – zwaną “Małym Noblem”.
Nobliści w Warszawie byli nie tylko Polskiego pochodzenia, ale również żydowskiego. Niektórzy mieszkali, a inni przebywali tylko tymczasowo w naszej stolicy lub są pochowani na Warszawskich cmentarzach. Podczas spaceru przedstawimy również osoby zasłużone, które dzięki swoim zasługom zostały nominowane do Nagrody Nobla, ale nigdy jej nie dostały.
Koszty:
Spacer trwa ok. 3 godziny,
Koszt spaceru to – 500 zł/brutto za grupę do 50 osób + 15 zł za każdą kolejną osobę.
Karty pracy dla uczniów – 5 zł/osoba