Zamek Królewski w Warszawie


Zamek Królewski w Warszawie

zwiedzanie z przewodnikiemZamek Królewski w Warszawie był kiedyś siedzibą królów i polskiego parlamentu. Całkowicie zniszczony i wysadzony w powietrze, dziś ponownie zachwyca swoimi wnętrzami. Zapraszamy na spacer z przewodnikiem po wnętrzach Zamku Królewskiego.

Zamek Królewski w Warszawie, Przewodnik po warszawie, wycieczki po warszawie, spacery po warszawie, wycieczki szkolne warszawa, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem, przewodnicy,


Jako pierwszy wprowadził się tutaj ze swoim dworem król Zygmunt III Waza, na początku XVII wieku. To on nakazał rozbudowę, a także ubogacił tą rezydencję. Od tego czasu Zamek Królewski w Warszawie został stałą siedzibą królów Polski, choć nie każdy król chciał w nim zamieszkać. Niestety, dalsze koleje losu – m.in. późniejszy Potop szwedzki przyczynił się do upadku, grabieży i zniszczenia wnętrz Zamku, który później długo nie mógł powrócić do czasów dawnej świetności. Królowie Sascy August II i August III urządzili sobie w pobliżu własną rezydencję – Pałac Saski, a Zamek tymczasem popadł i ich niełaskę. Dopiero w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Zamku powrócił Król SAP, a z nim powróciła sztuka i kultura. Zamek Królewski w Warszawie odzyskał swoją dawną chwałę i świetność, choć w duchu Oświecenia = zmiany, zmiany, zmiany.

 


Dlaczego warto odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie:


Zamek Królewski w Warszawie w swej długiej historii był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Tutaj mieszkali nie tylko królowie, ale również obradował Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas obrad Sejmu Wielkiego – 4-letniego, na Zamku została podpisana Konstytucja 3 maja 1791 roku. Ponadto tutaj odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, a marzeniem Króla Stanisława Augusta było założenie Akademii Sztuk Pięknych. Również i dziś możemy poczuć się w poszczególnych komnatach jak w galerii sztuki.


Podczas II Wojny Światowej Zamek Królewski w Warszawie został wysadzony w powietrze. Praktycznie nic nie przetrwało. Kawałek muru z oknem mieszkania Żeromskiego to jedyny oryginalny fragment zamkowych ścian. Zachowało się również to, co udało się pracownikom Zamku wynieść i zabezpieczyć przed całkowitym zniszczeniem. Po latach starań od lat 70. XX wieku trwała odbudowa i udało się siedzibę królów odtworzyć. Dziś można zwiedzać przede wszystkim wnętrza przypominające te, w których żył Stanisław August Poniatowski. Wnętrza Polskiego Parlamentu, gdzie podejmowane były najważniejsze decyzje dotyczące kraju, a także podziwiać liczne dzieła sztuki m.in. Bernarda Bellotta zwanego Canalettem, czy Jana Matejki.

Zwiedzając Zamek warto odwiedzić również Pałac pod Blachą, gdzie mieszkał i pracował Ks. Józef Poniatowski.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide

Zapisz