Muzeum X Pawilonu


Muzeum X Pawilonu

– zwiedzanie z przewodnikiemMuzeum X Pawilonu znajduje się na terenie Warszawskiej Cytadeli. Możemy zwiedzić tam również Muzeum Katyńskie. Już niebawem powstanie tam również Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Na te dwa Muzea musimy jeszcze trochę poczekać – są w trakcie budowy, dlatego na razie zapraszamy do zwiedzania Muzeum X Pawilonu.


Cytadelę w Warszawie wybudowano z polecenia Cara Mikołaja I, jako konsekwencje po Powstaniu Listopadowym. Głównym powodem budowy rosyjskiej twierdzy w Warszawie było stłumienie, a przede wszystkim zastraszenie warszawiaków. Carska Rosja obawiała się z pewnością kolejnych powstań narodowych.


Poza budynkami wojskowymi, koszarami, a nawet Cerkwią św. Aleksandra Newskiego, w ogromnej twierdzy, znalazło się również więzienie dla najbardziej niebezpiecznych więźniów politycznych. To w budynku dawnego więzienia dziś znajduje się muzeum poświęcone tej placówce.


W ciągu tylko Powstania Styczniowego szacuje się, że przez więzienie przeszło ok. 15000 więźniów, a przez 80 lat funkcjonowania placówki (do 1918 r.) nawet ok. 40000. Wielu więźniów zostało straconych na stokach Cytadeli – o czym przypomina nam przede wszystkim Brama Straceń. Znaczną większość uwięzionych skazywano na zesłanie bądź katorgę w głębokiej Rosji.Ekspozycja w Muzeum X Pawilonu


Ekspozycja stała przybliża nam zarówno Powstanie Styczniowe, jak i głównych więźniów, którzy byli tam osadzeni. Oryginalne cele pozwalają zrozumieć, przede wszystkim, jak wyglądało życie w tym więzieniu. Józef Piłsudski nazwał je “parszywym hotelem, który od hotelu różnił się tylko tym, że nie można było z niego wyjść”.

  • Czy to więzienie budziło postrach wśród więźniów?
  • Jak wyglądał dzień osadzonych?
  • Kto był więziony w X Pawilonie?
  • Jaki los czekał tych, którzy zostali zesłani na Syberię?
  • Czy można było powrócić z dalekiej Rosji?


Te i wiele innych ciekawostek opowiedzą Państwu nasi przewodnicy. Zwiedzanie Muzeum polecamy nie tylko fascynatom historii, ale zwłaszcza młodzieży, która omawia temat Powstania Styczniowego, lub Walk o Niepodległość.


Fot. Ewa Bratosiewicz – dziękuję Ewie za udostępnienie zdjęć 🙂Koszty:

Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin – Muzeum X Pawilonu + Brama Straceń

Bilety do Muzeum są w cenie: 10 zł ulgowy i 20 zł normalny – w czwartki dzień bezpłatny.

Muzeum jest zamknięte w poniedziałki.

Preferowane są grupy do 30 osób.

Koszt usługi przewodnickiej wynosi 350 zł za grupę.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide