Muzeum Księdza Jerzego PopiełuszkiZwiedzając Warszawę śladami świętych i błogosławionych

zapraszamy na wspólne zwiedzanie

Muzeum Księdza Jerzego PopiełuszkiMuzeum Księdza Jerzego Popiełuszki przedstawia przede wszystkim życie i męczeńską śmierć błogosławionego Księdza Jerzego.

Zwiedzając poszczególne sale możemy zobaczyć jak wyglądała sytuacja polityczna Kościoła w czasach komunistycznych.

Z jakimi problemami borykał się Kościół w Polsce w obliczu 1000-rocznicy przyjęcia Chrztu.

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego działalność błogosławionego Księdza Jerzego była tak trudna i niebezpieczna?

Czym zasłużył sobie na wyrok śmierci wydane przez władze komunistyczne?

Dlaczego Komuniści chcieli się Go pozbyć, miał wg rozkazu zniknąć?Sale muzealne:


W cieniu PRL-u – sala prezentująca ogólną sytuację Kościoła i społeczeństwa w czasach rządów komunistycznych. W czasach, gdzie religia była tępiona, a każdy obywatel był w zasadzie tylko “teczką”. Dowiemy się, czym był system totalitarny i jak walczono o godność i wolność człowieka.


Korzenie – gdy Alfons Popiełuszko przychodzi na świat w skromnym, rolniczym domu w Okopach koło Suchowoli, to Rodzice pokazują mu czym jest religia, wiara i honor. Najlepiej rozpocząć od jego domu rodzinnego, żeby zrozumieć postępowanie człowieka. To Rodzice uczą Go patriotyzmu i zaufania Woli Bożej w każdej chwili swojego życia. Mama – Marianna szeptała małemu Alkowi słowa pierwszych modlitw, razem codzienne rodzina odmawiała Różaniec.


“Prościuteńko w Niebo droga – kochać ludzi, kochać Boga,

Kochaj sercem i czynami, w niebie będziesz z Aniołkami”


Żołnierski różaniec – Alek decyduje się na studia w Warszawskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym – to tam zmienia imię na Jerzy, jednak studia okazują się być bardzo ciężkie. System komunistyczny walczy z religią, z tym również a klerykami. Obowiązkowa służba wojskowa ma wymusić na alumnach zmianę decyzji. Do czego zdolni byli przełożeni, aby złamać przyszłych księży?


Dar kapłaństwa – w końcu się udało – Jerzy Popiełuszko zostaje kapłanem. Jest wikariuszem w kilku warszawskich parafiach, gdzie pełni różne obowiązki, ale przede wszystkim służy ludziom. Drzwi jego mieszkania zawsze stały otworem dla każdego kto potrzebował rozmowy, porady, albo pomocy materialnej. Zobaczymy jak rozwijała się Jego droga duszpasterska, w obliczu systemu komunistycznego. Wspomnimy nie tylko najważniejsze Msze, które odprawiał – Msze za Ojczyznę, ale również opowiemy o Jego życiu jako kapłana, księdza, duszpasterza ludzi pracy.


“Żeby się nie skleszczyć, czyli nie stać się klechą”

– hasło kapłańskie Ks. Jerzego


Niebo runęło nam na głowy… – zostaje wprowadzony stan wojenny, nagonki na Kościół są wszechobecne, nagonka na Ks. Jerzego wręcz nieustanna. Internowania, sfingowane procesy, kłamstwa i oszustwa są wszechobecne. Jak odnajduje się Ksiądz Jerzy w takiej rzeczywistości? Wie, że ludzie Go potrzebują, jego wsparcia, modlitwy i obecności.


Golgota – sala poświęcona męczeńskiej śmierci Błogosławionego Ks. Jerzego…


Odszedł pasterz dobry – odnalezienie ciała Księdza Jerzego było szokiem dla Polaków, natomiast pogrzeb przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Szacuje się, że ok. 800 000 przyjechało z całej Polski, żeby pożegnać tego Wielkiego Kapłana, który zawsze powtarzał:


“Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj”


Pomnażanie Dobra – w tej sali gromadzone są różne pamiątki i wota dziękczynne, które przynoszą tutaj ludzie z całego świata, pielgrzymując do grobu Ks. Jerzego.

Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki
Kościół św. Stanisława Kostki


Koszty:


Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki – bilety w cenie 10 zł ulgowy i 20 zł normalny

Zwiedzanie Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Kościoła św. Stanisława Kostki zajmuje ok. 1,5 godziny.

Koszt usługi przewodnickiej z naszym przewodnikiem – 300 zł.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide