Wieżowce w Warszawie


Wieżowce w Warszawie


Wieżowce w Warszawie – ten artykuł postanowiłam poświęcić wybranym wysokościowcom w stolicy, tak aby zrobić zestawienie tych najwyższych budynków w Warszawie. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo jak Warszawa pięła się w górę i jak wysokie są poszczególne budynki.

Wieżowce w Warszawie




Jak Warszawa pięła się w górę:

  1. Za najwyższy budynek końca XVIII wieku przyjmuje się Kościół św. Trójcy przy pl. Małachowskiego. Gmach wybudowany w latach 70. XVIII wieku mierzył 58 metrów. Krzyż na szczycie został przyjęty jako główny punkt siatki triangulacyjnej, wyznaczonej na potrzeby budowy systemu wodociągów i kanalizacji.

  2. Pierwszym wieżowcem w Warszawie był gmach PAST-y (Polskiej Aukcyjnej Spółki Telefonicznej) – wybudowany w pierwszej dekadzie XX wieku. Gmach przy ul. Zielnej 39 mierzy 51 metrów i był pierwszą tego typu konstrukcją z żelbetonu. Charakterystycznym elementem wieży dekoracja stylizowana na średniowieczną wieżę zamkową.

  3. Pierwszym drapaczem chmur – jak wtedy mówiono “Niebotykiem”okrzyknięto Prudential liczący 66 metrów i posiadający 17 pięter. Wybudowany w latach 30. XX wieku gmach był pierwszym, który przekroczył wysokość 65 metrów. Dziś znajduje się tam Hotel Warszawa.

  4. Po II Wojnie Światowej zgodnie z rozporządzeniem Józefa Stalina w Warszawie w przeciągu 3 lat wybudowano Pałac Kultury i Nauki. Oddany do użytki 22 lipca 1955 roku gmach liczy 237 m wysokości (do szczytu iglicy) i ma 44 piętra. Bez iglicy mierzy blisko 190 metrów. Dostępny na 30. piętrze – 114 metrze – taras widokowy jest jedną z atrakcji stolicy, choć bywają długie kolejki do wind. Gdy budynek został oddany do użytku warszawiacy nazwali go PeKINem lub Rakietą Stalina.

  5. Aktualnie najwyższym wieżowcem w Warszawie jest budynek Varso Tower, który osiągnął wysokość 310 metrów do szczytu iglicy. Na dachu zaprojektowano również taras widokowy, na wysokości 230 metrów, który ma być dostępny dla turystów.



XXI wiek:

Wieżowce w Warszawie wyrastają jak “grzyby po deszczu”, z roku na rok, przybywają kolejne, a architekci prześcigają się w pomysłowości zarówno w kwestii bryły budynku, jak i wystroju wnętrz. Większość gmachów jest budowana jako biurowce, ale niektóre to apartamentowce, bądź hotele. Poniżej krótki opis wybranych niebotyków:

  • Złota 44 – apartamentowiec, zwany Żaglem, liczy 55 pięter, a mierzy 192 metry. Budynek powstał według projektu amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda.

  • InterContinental – hotel, liczący 45 kondygnacji, a mierzący 164 metry. Na 43 i 44 piętrze znajduje centrum sportu i spa RiverView Wellness Centre, z najwyżej położonym basenem w Polsce. Budynek wyróżnia dziura, wysokości 15 pięter (5-20), która powstała po protestach mieszkańców, obawiających się, że gmach zablokuje dostęp promieni słonecznych do bloków położonych w sąsiedztwie. Projektantami byli Tadeusz Spychała, Wojciech Popławski, Williband Fürst.

  • Warsaw Spire – biurowiec liczący 49 kondygnacji i osiągający wysokość 220 metrów.

  • Centrum LIM – budynek z hotelem Marriott, osiągnął wysokość 170 metrów (140 m – do dachu), a liczy 43 kondygnacje.

  • Błękitny Wieżowiec – wybudowany w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi na Tłomackiem mierzy 120 metrów i 27 kondygnacji. Nazwa pochodzi od iluzji, polegającej na tym, że na fasadzie odbija się niebo. Ze względu na historyczne przeznaczenie tego miejsca, 3 piętra wieżowca przekazane zostały Warszawskiej Żydowskiej Gminie Wyznaniowej.

  • Novotel Centrum (dawniej Hotel Forum) – mierzy 111 metrów i ma 33 piętra.

  • Warsaw Trade Tower – mierzy 208 metrów i ma 43 kondygnacje, jest budynkiem biurowym.

  • Warsaw Unit – odpowiednio ma 202 metry i 46 kondygnacji, również jest biurowcem.

  • Skyliner – 195 metrów i 45 pięter.

  • Varso Tower – osiąnął wysokość 310 metrów do szczytu iglicy i jest najwyższym budynkiem w Polsce, liczy 53 kondygnacje, a na dachu, na wysokości 230 metrów jest taras widokowy.




ZOBACZ RÓWNIEŻ: