Wieżowce w Warszawie


Wieżowce w Warszawie


Wieżowce w Warszawie – ten artykuł postanowiłam poświęcić wybranym wysokościowcom w stolicy, tak aby zrobić zestawienie tych najwyższych budynków w Warszawie. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo jak Warszawa pięła się w górę i jak wysokie są poszczególne budynki.

Wieżowce w Warszawie
Jak Warszawa pięła się w górę:

 1. Za najwyższy budynek końca XVIII wieku przyjmuje się Kościół św. Trójcy przy pl. Małachowskiego. Gmach wybudowany w latach 70. XVIII wieku mierzył 58 metrów. Krzyż na szczycie został przyjęty jako główny punkt siatki triangulacyjnej, wyznaczonej na potrzeby budowy systemu wodociągów i kanalizacji.

 2. Pierwszym wieżowcem w Warszawie był gmach PAST-y (Polskiej Aukcyjnej Spółki Telefonicznej) – wybudowany w pierwszej dekadzie XX wieku. Gmach przy ul. Zielnej 39 mierzy 51 metrów i był pierwszą tego typu konstrukcją z żelbetonu. Charakterystycznym elementem wieży dekoracja stylizowana na średniowieczną wieżę zamkową.

 3. Pierwszym drapaczem chmur – jak wtedy mówiono “Niebotykiem”okrzyknięto Prudential liczący 66 metrów i posiadający 17 pięter. Wybudowany w latach 30. XX wieku gmach był pierwszym, który przekroczył wysokość 65 metrów. Dziś znajduje się tam Hotel Warszawa.

 4. Po II Wojnie Światowej zgodnie z rozporządzeniem Józefa Stalina w Warszawie w przeciągu 3 lat wybudowano Pałac Kultury i Nauki. Oddany do użytki 22 lipca 1955 roku gmach liczy 237 m wysokości (do szczytu iglicy) i ma 44 piętra. Bez iglicy mierzy blisko 190 metrów. Dostępny na 30. piętrze – 114 metrze – taras widokowy jest jedną z atrakcji stolicy, choć bywają długie kolejki do wind. Gdy budynek został oddany do użytku warszawiacy nazwali go PeKINem lub Rakietą Stalina.

 5. Aktualnie najwyższym wieżowcem w Warszawie jest budynek Varso Tower, który osiągnął wysokość 310 metrów do szczytu iglicy. Na dachu zaprojektowano również taras widokowy, na wysokości 230 metrów, który ma być dostępny dla turystów.XXI wiek:

Wieżowce w Warszawie wyrastają jak “grzyby po deszczu”, z roku na rok, przybywają kolejne, a architekci prześcigają się w pomysłowości zarówno w kwestii bryły budynku, jak i wystroju wnętrz. Większość gmachów jest budowana jako biurowce, ale niektóre to apartamentowce, bądź hotele. Poniżej krótki opis wybranych niebotyków:

 • Złota 44 – apartamentowiec, zwany Żaglem, liczy 55 pięter, a mierzy 192 metry. Budynek powstał według projektu amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda.

 • InterContinental – hotel, liczący 45 kondygnacji, a mierzący 164 metry. Na 43 i 44 piętrze znajduje centrum sportu i spa RiverView Wellness Centre, z najwyżej położonym basenem w Polsce. Budynek wyróżnia dziura, wysokości 15 pięter (5-20), która powstała po protestach mieszkańców, obawiających się, że gmach zablokuje dostęp promieni słonecznych do bloków położonych w sąsiedztwie. Projektantami byli Tadeusz Spychała, Wojciech Popławski, Williband Fürst.

 • Warsaw Spire – biurowiec liczący 49 kondygnacji i osiągający wysokość 220 metrów.

 • Centrum LIM – budynek z hotelem Marriott, osiągnął wysokość 170 metrów (140 m – do dachu), a liczy 43 kondygnacje.

 • Błękitny Wieżowiec – wybudowany w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi na Tłomackiem mierzy 120 metrów i 27 kondygnacji. Nazwa pochodzi od iluzji, polegającej na tym, że na fasadzie odbija się niebo. Ze względu na historyczne przeznaczenie tego miejsca, 3 piętra wieżowca przekazane zostały Warszawskiej Żydowskiej Gminie Wyznaniowej.

 • Novotel Centrum (dawniej Hotel Forum) – mierzy 111 metrów i ma 33 piętra.

 • Warsaw Trade Tower – mierzy 208 metrów i ma 43 kondygnacje, jest budynkiem biurowym.

 • Warsaw Unit – odpowiednio ma 202 metry i 46 kondygnacji, również jest biurowcem.

 • Skyliner – 195 metrów i 45 pięter.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: