Mauzoleum w Alejach Szucha
– zwiedzanie z przewodnikiem
Mauzoleum w Alejach Szucha – Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieści się w budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gmach wybudowany w okresie międzywojennym na siedzibę Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, został podczas II Wojny Światowej wybrany na główną siedzibę Gestapo i Służby Bezpieczeństwa.
Gestapo – czyli Tajna Policja Państwowa, której nazwa wywodzi się z języka niemieckiego: Geheime Staatspolizei. Powołana została przez Hermanna Göringa w 1933 roku, aby zwalczać wszelkie przejawy oporu wobec Rzeszy. Organizacja została rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy, czyli w 1945 r.
Głównymi zadaniami Gestapo było wykrywanie wszelkiego rodzaju akcji sabotażowych, kontrwywiadowczych, a przede wszystkim zwalczanie przejawów opozycji. Wiązało się to z licznymi łapankami ludności cywilnej, krwawymi przesłuchaniami mającymi na celu wymuszenie zeznań, a następnie kierowanie więźniów do obozów lub na egzekucje.
Siedziba w Alejach Szucha
To właśnie w budynku w Alejach Szucha 25 Niemcy utworzyli swoją główną katownię. Sama ulica stała się najpilniej strzeżonym centrum Niemieckiej Dzielnicy Policyjnej. W siedzibie Najwyższej Izby Kontroli Państwa (Szucha 23) – znajdowała się Komenda Policji Porządkowej i Żandarmerii.
To właśnie w Aleje Szucha 25, do siedziby Gestapo 2x dziennie przyjeżdżały więźniarki z Więzienia Pawiak przywożąc kolejne osoby na przesłuchania. Więźniowie w piwnicy, w specjalnie przystosowanych celach zwanych “tramwajami” lub w izolatkach czekali na swoją kolej “badania”. Na Szucha zwożono również osoby, które zostały aresztowane w łapankach na ulicach miasta. Wiele osób przesłuchiwanych było kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy.
Po II Wojnie Światowej podjęto decyzję, aby wnętrza aresztu zachować i utworzyć Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Więźniowie pozostawili po sobie wiele inskrypcji na ścianach cel, które i dziś możemy zobaczyć. Jest to najbardziej oryginalne miejsce, upamiętniające czasy II Wojny w Warszawie. Dzięki uprzejmości kustosza Mauzoleum p. Andrzeja Koteckiego udało mi się zrobić kilka zdjęć i napisałam o tym krótki artykuł – Napisy z Alei Szucha.
Podczas zwiedzania postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań m.in:
- Co chcieli przekazać rodzinie i bliskim więźniowie?
- Jak wyglądały przesłuchania?
- Czy można było jakoś uciec?
- Jakie metody stosowano w walce z Polskim Ruchem Oporu?
- Jaki los czekał więźniów, którzy zostali przywiezieni w Aleje Szucha?
i wiele innych…
jedna z inskrypcji na ścianie celi nr 6
“Łatwo jest mówić o Polsce,
Trudniej dla niej pracować,
Jeszcze trudniej umrzeć,
A najtrudniej cierpieć”
Na te i wiele innych pytań postaram się Państwu odpowiedzieć podczas wspólnego zwiedzania Mauzoleum w Alejach Szucha. Wspominając historie wybranych więźniów opowiemy o ich losach.
Koszty:
Zwiedzanie Mauzoleum w Alejach Szucha zajmuje ok. 30-45 minut.
Koszt usługi przewodnickiej wynosi 250 zł za grupę.
Bilety kosztują:
– normalny 20 zł
– ulgowy 10 zł
W czwartki wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.