Muzeum Fryderyka Chopina



Muzeum Fryderyka Chopina

– zwiedzanie z przewodnikiem




Fryderyk Chopin urodził się w 1810r. w Żelazowej Woli, wsi położonej ok. 55 km od Warszawy. Jednak gdy miał ok. 7 miesięcy, jego ojciec Mikołaj Chopin rozpoczął pracę w warszawskim liceum, jako nauczyciel j. francuskiego. W rezultacie rodzina przeprowadziła się do miasta.

To w Warszawie Fryderyk spędził 19 lat swojego życia. Tutaj chodził do szkoły, tutaj również uczył się gry na pianinie. W Pałacu Radziwiłłów rozpoczęła się jego kariera, gdy mając 8 lat po raz pierwszy zagrał publicznie. W czasach szkolnych grał jako organista w Kościele Sióstr Wizytek. To również w Warszawie poznał swoją pierwszą miłość Konstancję Gładkowską.

Dzieciństwo i młodość Chopina związana była z Warszawą, ale nigdy już do niej nie powrócił. To w Warszawie, ukochanym mieście Fryderyka zostało pochowane jego Serce – w Kościele św. Krzyża.




Muzeum Fryderyka Chopina


Rok 2010 został ogłoszony rokiem Chopinowskim, ponieważ przypadała wtedy 200 rocznica urodzin Fryderyka. Z tej to okazji, w Warszawie zostało otwarte Muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.


Wystawa główna podzielona jest zgodnie etapami życia Fryderyka.



Żelazowa Wola:


Zwiedzanie rozpoczynamy w sali poświęconej Żelazowej Woli, gdzie poznali się jego rodzice – Justyna z Krzyżanowskich i Mikołaj. To na mazowieckiej wsi Fryderyk spędzał również swoje wakacje, a do polskiego folkloru nawiązywał w swoich utworach



Sala Warszawska:


Po przeprowadzce do Warszawy, rozpoczyna się życie wielkomiejskie Chopina. Na poszczególnych grafikach możemy zobaczyć miejsca, gdzie mieszkał, uczył się, koncertował, ponadto gdzie spotykał się z przyjaciółmi. Przeniesiemy się do Warszawy początków XIX wieku, a także odwiedzimy “salonik Chopinów”. Spróbujemy zrozumieć co mógł czuć wyjeżdżający z miasta Fryderyk, gdy wybucha Powstania Listopadowe. Czy wiedział, że już nigdy nie powróci do ukochanej Warszawy?



Salon Paryski:


Wyjeżdża najpierw do Wiednia, a później do Paryża. To właśnie we Francji próbuje ułożyć sobie życie. Rozpoczyna karierę wielkiego wirtuoza fortepianu. W Salonie Paryskim poznamy realia życia Fryderyka, a także zobaczymy jak wyglądał jego salon.



Sala Nohant:


To w Paryżu poznaje George Sand – przyjaciółkę, towarzyszkę życia, kochankę, z którą często wyjeżdża do Nohant. W sali Nohant poznamy relacje jakie łączyły tych dwojga, jak również będziemy mogli zobaczyć zapisy nutowe Fryderyka.



Kobiety:


Chopin miał również bogate życie towarzyskie, a “płeć piękna” towarzyszyła mu praktycznie zawsze. W sali Kobiet pokażemy Państwu te najważniejsze Panie, które na Fryderyka miały największy wpływ.



Podróże po Europie:


Kolejna sala przeniesie nas w różne zakątki Europy, czyli miejsca które odwiedził Fryderyk Chopin. Opowiemy Państwu przede wszystkim, Gdzie jeździł i po co? gdzie i przed kim grał? w jakim miejscu spotkał się ze swoimi rodzicami?



Śmierć kompozytora:


Ostatnia sala poświęcona jest ostatniej drodze Fryderyka, który zmarł 17.10.1849 w wieku 39 lat w Paryżu. W tej sali chcielibyśmy przede wszystkim opowiedzieć o ostatnich chwilach Fryderyka. Kto towarzyszył mu przy łożu śmierci? Kto poznał jego ostatnią wolę? A także, jak wyglądały wizyty u umierającego Chopina?


Na zakończenie zwiedzanie poznamy jeszcze spuściznę po Fryderyku Chopinie.

Muzeum Fryderyka Chopina
Grób Fryderyka Chopina – Paryż



Koszty:


Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje ok. 1,5 godziny.

Koszt usługi przewodnickiej wynosi 350 zł za grupę.

Grupy nie powinny być większe niż 25 osób.



ZOBACZ RÓWNIEŻ:



Sighteeing Warsaw - Warsaw tour guide
Sighteeing WarsawWarsaw tour guide