Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

 

Zamek Królewski w Warszawie był kiedyś siedzibą królów i polskiego parlamentu, całkowicie zniszczony i wysadzony w powietrze, dziś ponownie zachwyca swoimi wnętrzami. Zapraszamy na spacer z przewodnikiem po wnętrzach Zamku Królewskiego.

 

Zamek Królewski w Warszawie, Przewodnik po warszawie, wycieczki po warszawie, spacery po warszawie, wycieczki szkolne warszawa, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem, przewodnicy,

Zamek Królewski w Warszawie

Jako pierwszy wprowadził się tutaj ze swoim dworem król Zygmunt III Waza, na początku XVII wieku. To on nakazał rozbudowę, a także ubogacił tą rezydencję. Od tego czasu Zamek Królewski w Warszawie został stałą siedzibą królów Polski, choć nie każdy król chciał w nim zamieszkać. Niestety, dalsze koleje losu – m.in. późniejszy Potop szwedzki przyczynił się do upadku, grabieży i zniszczenia wnętrz Zamku, który długo nie mógł powrócić do czasów dawnej świetności. Królowie Sascy August II i August III urządzili sobie w pobliżu własną rezydencję – Pałac Saski, a Zamek popadł i ich niełaskę, co dodatkowo przyczyniło się do stopniowego niszczenia budynku. Dopiero w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Zamku powrócił Król SAP, a z nim powróciła sztuka i kultura. Zamek Królewski w Warszawie odzyskał swoją dawną chwałę i świetność, choć w duchu Oświecenia = zmiany, zmiany, zmiany.

 

Dlaczego warto odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie:

 

 

Zamek Królewski w Warszawie w swej długiej historii był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, tutaj mieszkali nie tylko królowie, ale również obradował Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas obrad Sejmu Wielkiego – 4-letniego, na Zamku została podpisana Konstytucja 3 maja 1791 roku. To tutaj odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, a marzeniem Króla Stanisława Augusta było założenie Akademii Sztuk Pięknych, co przyczyniło się do stworzenia kolekcji różnych dzieł sztuki najlepszych, ówczesnych twórców.

Podczas II Wojny Światowej Zamek Królewski w Warszawie został wysadzony w powietrze, praktycznie nic się nie zachowało, tylko kawałek muru z oknem mieszkania Żeromskiego, jak również to, co udało się pracownikom Zamku wynieść i zabezpieczyć przed całkowitym zniszczeniem. Po latach starań od lat 70. XX wieku trwała odbudowa i udało się siedzibę królów odtworzyć, a dziś można zwiedzać wnętrza przypominające te, w których żył Stanisław August Poniatowski. Wnętrza Polskiego Parlamentu, gdzie podejmowane były najważniejsze decyzje dotyczące kraju, a także podziwiać liczne dzieła sztuki m.in. Bernarda Bellotta zwanego Canalettem, czy Jana Matejki.

Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem – ok. 1,5 godziny

Koszt usługi przewodnickiej po Zamku Królewskim – 150 zł / grupa (max. 25 osób)

Zestawy słuchawkowe zapewnione przez naszą firmę – 5zł / osoba

Grupy zorganizowane w Zamku poza biletami wstępu są zobowiązane zakupić również zestawy słuchawkowe.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Zapisz