Warszawskie założenia ogrodowe

Warszawskie założenia ogrodowe

 

Warszawskie założenia ogrodowe to pamiątka po królach rządzący w Polsce, którzy nie lubili mieszkać na Zamku, dlatego też budowali sobie letnie warszawskie rezydencje królewskie, wzdłuż Traktu Królewskiego. Albo na odwrót, najpierw budowano rezydencję, a później drogę która je łączyła nazwano Traktem Królewskim. Ważne jest to, że na południe od Zamku Królewskiego, aż po Wilanów tych rezydencji powstało kilka. W czasach królów, każdy pałac oczywiście jako siedziba reprezentacyjna była pięknie zdobiony, z dziedzińcem paradnym z przodu, i pięknym ogrodami za głównym budynkiem. Dziś tylko niektóre Warszawskie założenia ogrodowe pamiętają czasy świetności.

Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem, Zapraszamy Państwa na wycieczkę po warszawskich założeniach ogrodowych, którą rozpoczniemy od Wilanowa, gdzie po dzień dzisiejszy można oglądać zarówno pałac, w którym mieszkał Jan III Sobieski, jak również cały kompleks parku. Na park wilanowski składają się zarówno ogrody tarasowe za pałacem, jak również park w stylu angielskim, angielski-chińskim, ogród różany, czy Gaj Akademosa. A także warte uwagi jest całe miasteczko, w którym niegdyś działały zakłady pracujące na rzecz pałacu, a dziś tylko nazwy restauracji upamiętniają dawny dworski przybytek. Jest np. kościół św. Anny, restauracja Kuźnia Wilanowska, czy restauracja Wilanów w dawnej karczmie.

Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem,Kolejnym najbardziej znanym warszawskim założeniem ogrodowym parkowo-pałacowym jest oczywiście Park Łazienki Królewskie, który najpierw był terenem polowań, następnie S.H. Lubomirskie wybudował swój pawilon łazienkowy (skąd nazwa), a czasy świetności parku przyniosły czasy Króla S.A. Poniatowskiego. To on nakazał m.in. Dominikowi Merliniemu przebudować dawne budynki, a także postawić nowe..

Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem,Dziś osie kompozycyjne i krajobrazowe dawnego parku już nie są tak dobrze widoczne, w XIX wieku, również park został zmieniony przez władze carskie, jako ogród Belwederu – siedziby ks. Konstantego, kiedy to zmieniono systemy wodne, zasypano dawne kanały oraz dobudowano kolejne budynki..

Do Łazienek również zalicza się park w stylu Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem,modernistycznym założony w okresie międzywojennym, który to ozdobiony jest piękną rzeźbą Fryderyka Chopina – symbolu Warszawy, pod którym organizowane są koncerty muzyki poważnej.

.

 .

Ważnym Warszawskim założeniem parkowo – ogrodowym jest również Oś Saska,

Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem,powstała w otoczeniu Pałacu Saskiego, na początku XVIII wieku, gdy na tronie zasiadali królowie z rodu Wettinów. Dziś po pałacu saskim prawie nie ma śladu, jednak zarówno dziedziniec przedpałacowy, jak i ogrody zasługują na uwagę. Ponieważ to przed dawnym pałacem saskim, dziś odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. W dawnych arkadach pałacu założony został Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym pełniona jest warta honorowa. Uwagę w ogrodzie przyciąga piękna fontanna z połowy XIX wieku. Również historia tego miejsca jest piękna i bogata, a czasami również zaskakująca, bo kto słyszał o pierwszej Operalni Saskiej, do której naganiacze werbowali spacerowiczów, aby król mógł obejrzeć operę.

Niektóre Warszawskie założenia ogrodowe nie dotrwały do naszych czasów, zostały zamienione na parki miejskie, albo całkowicie zniszczone. Już nie zobaczymy np. słynnych ogrodów romantycznych we wsi Powązki, czy na Mokotowie, spacerując parkiem u podnóża Pałacu Kazimierzowskiego tylko możemy sobie wyobrazić piękne ogrody wiodące, aż do Wisły. Park Na Górze i Na Książęcem, tylko w opowieściach przewodników znów zasłynie z wielkich imprez ks. Kazimierza Poniatowskiego.

  Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem,Warszawskie założenia ogrodowe, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiem,

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ: