Warszawskie rezydencje królewskie

Warszawskie rezydencje królewskie

 

Warszawskie rezydencje królewskie pokazują nam jakie życie wiedli królowie polscy. Historia Warszawy jako miasta królewskiego rozpoczęła się na początku XVII wieku, kiedy to Król Zygmunt III Waza przeprowadził się na stałe wraz ze swoim dworem do Warszawy. Przewodnik po Warszawie odpowie na pytanie – Dlaczego tak postąpił? – wersji jest kilka, m.in. jedna mówi o pożarze komnat wawelskich, które faktycznie uległy zniszczeniu pod koniec XVI wieku, druga, że skoro król pochodził ze Szwecji to ciągnęło go w stronę morza, a z Warszawy miał bliżej, trzecia, że skoro Warszawa została obrana miastem, gdzie odbywać się mają zjazdy sejmowe i król również często musiał w tym mieście bywać, to zdecydował się na przeprowadzkę. Zapewne wiele różnych czynników wpłynęło na taką decyzję króla.

 Warszawskie rezydencje królewskie, przewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy, spaceryOd czasów Króla Zygmunta III Wazy, w Warszawie został rozbudowany nie tylko zamek, ale każdy kolejny król budował swoje letnie Warszawskie rezydencje królewskie, które opisujemy podczas wycieczki po Warszawie z przewodnikiem.  Czyżby mieszkanie na zamku im nie odpowiadało? Może mieli za mało miejsca, gdyż w zamku znajdowała się siedziba parlamentu i sądów? A może sąsiedztwo Gnojnej Góry wpływało na to, że żaden król tam nie chciał mieszkać?
Faktem jest, że zaczęły powstawać Warszawskie rezydencje królewskie, a ten spacer ma na celu przybliżyć część z nich.

Przewodnik po Warszawie przedstawi okoliczności w jakich Zygmunt III Waza wybudował swoją letnią rezydencję na Skarpie Wiślanej, gdzie kiedyś miał się znajdować drewniany dwór królowej Bony, a dziś, po perypetiach historii znów możemy oglądać kształt Zamku Ujazdowskiego;

Władysław IV i Jan Kazimierz – zamieszkiwali znacznie bliżej zamku, w jednej z Warszawskich rezydencji królewskich w pałacu Villa Regia, a mianowicie na terenie dzisiejszego Uniwersytetu Warszawskiego, którego Rektorat znajduje się właśnie w Pałacu Kazimierzowskim, stanowiącym niegdyś rezydencje królewską. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię zarówno pałaców jak i losów ich mieszkańców;

Jan III Sobieski – nakazał wybudować Villę Nową, we wsi Milanów, stąd nazwa dzisiejszej dzielnicy Warszawy czyli Wilanowa. Warszawskie rezydencje królewskie wyróżnia pałac w Wilanowie, jest jednym z najpiękniejszych w Warszawie, w którym to upamiętnia się postać wielkiego właściciela, Lwa Lechistanu, czyli Króla Jana. Nasi przewodnicy posiadają uprawnienia do oprowadzania również po wnętrzach pałacu w Wilanowie, znają jego najskrytsze tajemnice oraz histrorie;

Królowie Sascy, a szczególnie August II Mocny, mimo iż chciał nabyć na własność wszystkie wcześniejsze warszawskie rezydencje królewskie, postanowił wybudować słynna Oś Saską. Rezydencję równą z Wersalem. Stąd też jeden z piękniejszych parków Warszawy nazywany jest Ogrodem Saskim. Sam Pałac Saski nie przetrwał czasów II Wojny Światowej, tylko Grób Nieznanego Żołnierza, założony w środkowych arkadach pałacu, sugeruje nam gdzie budynek się znajdował.

Natomiast Król Stanisław August Poniatowski, po nieudanych próbach przebudowy Zamku Ujazdowskiego postanowił przebudować Pawilon Łazienkowy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, w pobliskim parku. To w miejscu słynnego Hippokrene powstał kolejny symbol Warszawy, czyli Pałac na Wyspie i inne budynki Parku Łazienkowskiego.

Zapraszam do wspólnego zwiedzania z przewodnikiem warszawskich rezydencji królewskich. Nasi przewodnicy są pasjonatami historii wykwalifikowani do oprowadzania również po wnętrzach pałacowych, dlatego pozytywne wrażenie po wycieczce z nami pozostanie z Państwem na długo.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: