Trakt Królewski w Warszawie

Trakt Królewski w Warszawie

Zwiedzając Warszawę koniecznie trzeba zobaczyć również Trakt Królewski – Drogę Królewską. Najczęściej zwiedza się jej część, czyli Krakowskie Przedmieście, gdyż jest to najbardziej reprezentacyjny odcinek tej drogi. Natomiast Trakt Królewski rozpoczyna się przy Zamku Królewskim, a kończy przy najdalej na południe wysuniętej rezydencji królewskiej, czyli w Wilanowie.

Zwiedzając Trakt Królewski w Warszawie warto zapoznać się nie tylko z licznymi letnimi rezydencjami kolejnych królów, ale warto wiedzieć, że przy tej drodze bardzo dobrze widoczna jest zasada (stara jak świat), czyli im bliżej tronu królewskiego tym ma się większe chody i korzyści.

To właśnie wzdłuż kolejnych ulic, zaliczanych do Traktu,  były budowane piękne rezydencje najbogatszych magnatów. Dziś część z nich odbudowana po wojnie również zachwyca, choć służy całkiem innym celom. Warto zwrócić uwagę na Pałac Prezydencki, dawniej należący m.in. do Radziwiłłów, Pałac Potockich, Pałac należący do Czertwertyńskich i Uruskich, Krasińskich i Czapskich, itp.

Wspomniana zasada dotyczyła również kościoła, dlatego też spacerując mijamy kolejne piękne kościoły wybudowane często z inicjatywy najbogatszych ludzi Warszawy. Piękne są nie tylko ich fasady, ale również ich wnętrza. Kościół św. Anny, czy św. Krzyża to chyba najbardziej popularne, ale warto odwiedzić również Kościół Sióstr Wizytek, gdzie przez lata rektorem był ks. Jan Twardowski.Trakt Królewski w Warszawie

Przejeżdżając dalej na południe mijamy ul. Nowy Świat, dalej słynne Rondo z palmą, Kościół św. Aleksandra – tak, tak, stoi na środku ronda, to tutaj można uczestniczyć w mszach miganych, prowadzonych dla osób głuchoniemych, kolejno piękne Aleje Ujazdowskie itd. itd.

Już nie wspomnę o licznych pomnikach, które tą Drogę Królewską dekorują, od Kolumny Zygmunta począwszy, przez Adama Mickiewicza, Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika, czy Fryderyka Chopina.

Zapraszam na spacer z przewodnikiem na Trakt Królewski w Warszawie przenoszący w przeszłość, aby poznać nie tylko najważniejsze obiekty w mieście, ale także posłuchać opowieści jak wyglądało życie w dawnej królewskiej Warszawie.

 


Zobacz również…