Plac Piłsudskiego

Plac Piłsudskiego w Warszawie

 

Plac Piłsudskiego w Warszawie jest jednym z najlepiej znanych placów Warszawy, ponieważ to tam znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, to na tym placu odbywają się najważniejsze państwowe uroczystości.

To właśnie Plac Piłsudskiego był miejsce, gdzie Msze Św. odprawiał Jan Paweł II, czy Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Polski, to tam również odbywała się beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, a także Msza beatyfikacyjna 108 polskich męczenników, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II podczas Jego pielgrzymki w 1999 r.

Wprzewodnik po warszawie, zwiedzanie warszawy z przewodnikiemielokrotnie pokazywany w telewizji, podczas parad wojskowych i ważnych uroczystości, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza składane są kwiaty i wieńce.

Wśród młodzieży bardzo popularnym punktem programu jest zmiana warty, która odbywa się zawsze o pełnej godzinie. W niedzielę o godzinie 12.00 jest najbardziej uroczysta.

Dawniej Plac Piłsudskiego był to dziedziniec reprezentacyjny przed Pałacem Saskim. Nazwy placu zmieniały się w historii Warszawy, plac nosił imię Marszałka Piłsudskiego jeszcze przed II Wojną Światową, od 1940 r. został nazwany placem Adolfa Hitlera, po Wojnie placem Zwycięstwa, a po latach powrócono do upamiętnienia Marszałka. Mimo iż do II Wojny Światowej głównym obiektem na placu był pałac, to  jednak nie przetrwał on Wojny, kto wie może kiedyś i ten obiekt odbudują. Dziś plac bezsprzecznie kojarzy się z Grobem Nieznanego Żołnierza, który w 1925 roku został umieszczony w środkowych arkadach pałacu. Dziś może trudno wyobrazić sobie Pałac Saski, dominujący na placu Piłsudskiego, dlatego zachęcamy do odnalezienia makiety pałacu w oknie Domu bez Kantów, gdzie mieści się Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Ciekawymi obiektami znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Piłsudskiego są m.in.:

  • Krzyż upamiętniający Mszę Świętą odprawioną przez Papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Krzyż został odsłonięty w 30 rocznicę tej pamiętnej Mszy.
  • pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego projektu Tadeusza Łodziany, wystawiony w 1995 r.
  • biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera, ukończonego w 2003 r.
  • Aleja Pamięci (znajduje się w linii Ogrodu Saskiego, na lewo od Groby Nieznanego Żołnierza), gdzie posadzono drzewa upamiętniające ważne wydarzenia z historii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: