Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem

 

Park Łazienki Królewskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie. Pięknie prezentuje się o każdej porze roku, i jest jednym z ulubionych miejsc warszawiaków na spacery, a młodych par na zdjęciowe sesje ślubne. Park Łazienki Królewskie mimo zniszczeń wojennych, prezentuje się dziś bardzo uroczo i można się w nim poczuć jak w XVIII wieku, kiedy to mieszkał tutaj król Stanisław August.

Łazienki Królewskie - zwiedzanie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie słyną zarówno z Pałacu na Wyspie, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również z wiewiórek i pawi. Gdyby Państwo wybierali się do Łazienek na spacer warto zaopatrzyć się w orzechy, a pawie lubią kapustę.

Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem umożliwi Państwu poznanie historii parku, którego nazwa nawiązuje do Pawilonu Łazienkowego, który został wybudowany u podnóża skarpy wiślanej, w XVII wieku, przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, natomiast ok. 100 lat później król Stanisław August Poniatowski postanowił budynek przebudować na swoją letnią posiadłość – tak powstał Pałac na Wyspie. Także nazwa związana jest z historią parku i jedyne łazienki, które można znaleźć to te dla turystów.

Łazienki Królewskie - zwiedzanie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem umożliwia poznanie historii poszczególnych budynków mieszczących się na terenie parku, oraz kryjących się w nich tajemnic. Przewodnik opowie Państwu historie związane z…

  • Stara Pomarańczarnia, w której król nakazał wybudować teatr zwany Teatrem Stanisławowskim, który szczęśliwie przetrwał do naszych czasów, jak jeden z nielicznych obiektów tego typu w Europie.
  • Biały Domek – budynek, który został zaprojektowany tak, aby tylko osoby wtajemniczone wiedział które okno to drzwi i prowadzi do środka, dodatkowo sypialnia została wymalowana w rajskie ptaki i broń myśliwską, tak aby osoba przebywająca tam, miała potrzebę przebywania z kimś 🙂
  • Pałac Myśliwski – w którym mieszkał m.in. ks. Józef Poniatowski,
  • Teatr na Wyspie – z widownią przeznaczoną aż na 1000 osób i z lożą królewską, teatr jest wykorzystywany również i obecnie.
  • Pomnik Fryderyka Chopina – gdzie w sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki chopinowskiej,
  • i wiele innych.

Obok Pałacu na Wyspie na skraju parku znajduje się Belweder – obecna siedziba Prezydenta, pałac w którym mieszkał dawniej m.in. Marszałek Józef Piłsudski. Dziś upamiętnia to izba pamięci Marszałka w przyziemiu pałacu oraz pomnik stojący przed pałacem przy Alejach Ujazdowskich.

Łazienki Królewskie - zwiedzanie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie – zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje ok. 1,5 godziny.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: