Legenda – Wars i Sawa

Bajki i legendy warszawskie


Legenda Wars i Sawa

czyli jak powstała nazwa – WarszawaLegend opisujących powstanie nazwy Warszawa jest kilka, ale wszystkie opisują historię Warsa i Sawy. Rodziny rybaków mieszkających nad rzeką Wisłą.

Legenda Wars i Sawa – historia o królu Kazimierzu Odnowicielu


Król Kazimierz Odnowiciel, zmierzając do Gniezna zatrzymał się w rybackiej chatce nad Wisłą, aby odpocząć i zjeść. Rybak Pietrko ugościł króla, częstując go pyszną kolacją ze świeżych ryb złowionych w Wiśle. Król dowiedział się, że w rodzinie niedawno urodziły się bliźniaki, a rybacy byli zbyt biedni, by móc je ochrzcić, gdyż w pobliżu nie było świątyni. Po kolacji król zaoferował rybakom zapłatę w formie złota, ale rodzina nie zgodziła się na taką formę podziękowania. Król Kazimierz zaproponował inną formę wdzięczności za gościnność – zaszczyt zostania ojcem chrzestnym bliźniaków oraz organizację chrzcin. Podczas uroczystości przygotowanej na wzgórzu, kapłan na prośbę króla nadał dzieciom imiona – Wars i Sawa, a rodzinie rybackiej nazwisko Warsz. Pietrka Warsza mianował królewskim rybakiem, a jego ziemiom oraz osadzie, która powstanie w tym miejscu – mianuje rodową nazwą – Warszawa.

Legenda o rodzinie rybackiej Warsa i Sawy


Historia ta opowiada o rybaku Warsie oraz jego żonie Sawie, którzy mieszkali nad Wisłą. Rodzina ta ugościła księcia Ziemomysła, który to zgubił się w puszczy podczas polowania. Wdzięczny książę oznajmił:

„Nie zawahaliście się przyjąć pod swój dach nieznajomego i uratowaliście go od głodu, chłodu, a może i dzikich zwierząt. Dlatego ziemie te na zawsze Warszowe zostaną, aby wasza dobroć nie została zapomniana”.ZOBACZ RÓWNIEŻ:


SightseeingWarsaw.com
SightseeingWarsaw.com